Fernando Santos. Selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej ogłoszony! Jak zareagowała sieć?

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Fernando Santos, a dokładniej Fernando Manuel Fernandes da Costa Santos, dnia 24 stycznia został ogłoszony nowym selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej. Ten niezwykle doświadczony trener przez okres ostatnich ośmiu lat pracował z portugalską kadrą. Jego wielkim sukcesem jest doprowadzenie tej drużyny do zwycięstwa w mistrzostwach Europy w 2016 roku. Sprawdziliśmy, jak na ogłoszenie Santosa trenerem naszej narodowej kadry zareagowała sieć.

Kim jest Fernando Santos? Wpadka na konferencji i inne informacje o nowym selekcjonerze

Fernando Santos urodził się 10 października 1954 roku w Lizbonie. Ukończył studia inżynierskie, po których pracował jako szef działu technicznego w Hotelu Palacio w Estoril. Mężczyzna jest żonaty z Guilherminą Santos.

Ten Portugalczyk swoją karierę piłkarską rozpoczął w 1972 roku, a grał między innymi dla CS Marítimo oraz Estoril-Praia. Z piłkarskiej aktywności zrezygnował w wieku 33 lat.

Jako trener Fernando Santos debiutował w niższych ligach portugalskich takich jak Estoril Praia, aby później zostać trenerem FC Porto. Z tym klubem zdobywał wiele tytułów –  Mistrzostwo Portugalii, Puchar Portugalii oraz dwukrotnie Superpuchar Portugalii.

Będąc trenerem AEK Ateny Santos zdobył Puchar Grecji. Był również trenerem drużyn takich jak: Panathinaikos, Sporting CP, SL Bencifa oraz PAOK. W latach 2010–2014 Fernando Santos był selekcjonerem reprezentacji Grecji, której towarzyszył na Mistrzostwach Europy 2012.

Lata 2014–2022 były dla Santosa niemałym wyzwaniem. Wtedy to pracował jako selekcjoner reprezentacji Portugalii. Z tą drużyną trener zdobył Mistrzostwo Europy 2016, udało mu się wygrać rozgrywki Ligi Narodów UEFA 2018/2019 oraz zdobył brązowy medal Pucharu Konfederacji 2017. Portugalczyków prowadził też podczas Mistrzostw Świata 2018 i 2022 oraz Mistrzostw Europy 2020.

Dnia 24 stycznia 2023 Fernando Santos został selekcjonerem polskiej reprezentacji w piłce nożnej.

Trener reprezentacji Polski Fernando Santos. Konferencja prasowa i wpadka Kuleszy

We wtorek, 24 stycznia 2023 roku, Cezary Kulesza ogłosił Fernando Santosa nowym selekcjonerem reprezentacji Polski. Już na samym początku konferencji prasowej prezes PZPN zaliczył jednak sporą wpadkę – pomylił imię nowego trenera!

„Zależało nam na tym, żeby trener miał już doświadczenie w prowadzeniu reprezentacji. Rzeczy, które były brane pod uwagę to przede wszystkim doświadczenie, sukcesy, charyzma, praca z grupą. Trener, który odniósł sukcesy i taki trener został powołany na selekcjonera. Jest to Felipe Santos” – powiedział Kulesza.

Być może pomyłka prezesa PZPN była spowodowana stresem, jaki odczuwał podczas konferencji, ale koniec końców wywołała wśród zebranych niemałą konsternację.

Fernando Santos – zarobki. Polska zapłaci trenerowi krocie

Po podpisaniu kontraktu z reprezentacją Polski Fernando Santos stał się najcenniejszym selekcjonerem w historii naszej kadry. I to nie tylko ze względu na swoje doświadczenie i umiejętności trenerskie. Chodzi również o kwotę, jaką zarobi, pracując dla Polaków.

Duże zarobki osiągał również w poprzednio prowadzonych przez siebie reprezentacjach. Od niemal 10 lat nie spadają one poniżej 2 milionów euro za rok pracy.

Prowadząc reprezentację Grecji Santos miał zarabiać 864 tysiące dolarów rocznie (3 miliony 751 tys. zł). Podczas swojej przygody z drużyną reprezentantów z Portugalii trener miał zgarniać około 2,3 miliona euro (około 10 mln 835 tys. zł). Ile Fernando Santos zarobi w Polsce? Prowadząc naszych piłkarzy ma dostać około 3 miliony euro, co daje ponad 12 mln zł.

Trener z Portugalii z reprezentacją Polski ma umowę do czerwca 2026 roku. Jego debiutem z naszymi piłkarzami będą eliminacje Euro 2024, kiedy to Polacy zagrają z Czechami. Mecz odbędzie się 24 marca 2023 roku.

Nowy selekcjoner polskiej reprezentacji – gdzie i ile mówiono o tym w sieci?

Między 23 a 25 stycznia 2023 roku o ogłoszeniu Fernando Santosa nowym selekcjonerem polskiej reprezentacji w piłce nożnej w sieci wypowiadano się 44,2 tys. razy. Temat zebrał w tym czasie niemal 37 tys. łącznego zasięgu, pojawiło się o nim 942 publikacji redakcyjnych i zgromadził 479 tys. wszystkich reakcji.

Najczęściej o Santosie, jako o nowym trenerze polskich piłkarzy, wspominano na Facebooku (ponad 32 tys. razy). Na tym portalu w związku z tym pojawiło się też najwięcej interakcji (niemal 300 tys.). Kolejnym najbardziej popularnym miejscem dyskusji był YouTube (niemal 7 tys. wzmianek i prawie 125 tys. interakcji). Na pozostałych badanych kanałach temat ten nie pojawiał się zbyt często lub nie pojawiał się wcale.

Najwięcej polubień, jeśli chodzi o ogłoszenie nowego trenera polskiej reprezentacji, pojawiło się na Facebooku (niemal 261,5 tys.). Największą ilość komentarzy oraz udostępnień również zebrał Facebook (ponad 31,5 tys. komentarzy i ponad 4 tys. share’ów).

fernando santos dyskusje w sieci

Santos nowym trenerem polskich piłkarzy – liczba wypowiedzi i zasięg

W badanym okresie o nowym trenerze reprezentacji Polski było w Internecie dość głośno. Pierwszym wydarzeniem, które wygenerowało wzmożoną liczbę wzmianek oraz podwyższony zasięg było pojawienie się Fernando Santosa na Lotnisku Chopina. W dniu 23 stycznia najwięcej razy wzmiankowano o tym między godziną 13:00 a 21:00 (w czasie piku nawet ponad 2 tys. razy). Potencjalny zasięg tematu wyniósł wtedy maksymalnie ponad 3 mln.

Kolejnym, już dużo szerzej komentowanym wydarzeniem, była prezentacja nowego selekcjonera na konferencji prasowej 24 stycznia. Najwięcej wzmianek na ten temat pojawiło się między godziną 12:00 a 13:00 (ponad 2,7 tys. wzmianek). Tego dnia i dokładnie w tych samych godzinach wydarzenie to miało również największy potencjalny zasięg (ponad 8,2 mln).

fernando santos selekcjoner reprezentacji polski

Nastroje wokół tematu ogłoszenia nowego selekcjonera

23 stycznia, kiedy to Fernando Santos nieoczekiwanie pojawił się w wejściu VIP na Lotnisku Chopina, niemal natychmiast wzrosła liczba wzmianek (maksymalnie do nieco ponad 2 tys.). W tym czasie wśród internautów dominowały też pozytywne nastroje – podobnie, jak w całym analizowanym okresie z drobnymi wyjątkami.

Wyraźny skok nastrojów negatywnych odnotowano 24 stycznia między godziną 5:00 a 6:00 rano. Tego dnia na temat Santosa wzmiankowano najczęściej (ponad 2,7 tys. razy). 24 stycznia, kiedy to zaprezentowano nowego trenera polskich piłkarzy, dominowały nastroje pozytywne i do końca badanego okresu tak już pozostało. Na większe wahania nastrojów wpływ miała między innymi mniejsza liczba wzmianek, ale też opinie o nowym selekcjonerze w kontekście rzekomego unikania płacenia podatków w przeszłości.

fernando santos trener nastroje

Fernando Santos – konteksty wypowiedzi w sieci na temat wydarzenia

Na temat wydarzenia, jakim było przedstawienie nowego selekcjonera polskiej reprezentacji, najczęściej w kontekście pozytywnym wypowiadano się następująco: „mistrzostwo Europy”, „Liga Narodów”, „Mistrzostwa Europy”, „konferencja prasowa”, „reprezentacja Portugalii”, „prezes PZPN”, „reprezentacja Grecji” oraz „dobry wybór”. W kontekście negatywnym dominowały stwierdzenia: „trudna sytuacja”, „polskie piekiełko”, „wyrok sądu” i „oszustwo podatkowe”.

Pisząc o „mistrzostwie Europy”, „Mistrzostwach Europy”, „Lidze Narodów”, „reprezentacji Portugalii” oraz „reprezentacji Grecji”  internauci mieli na myśli sukcesy Fernando Santosa. Trener, wraz z piłkarzami Portugalii, zdobył bowiem Mistrzostwo Europy 2016. Prowadził tę drużynę również na Mistrzostwach Europy 2020. W roku 2012, kiedy to był selekcjonerem reprezentacji Grecji, walczył z drużyną w Mistrzostwach Europy 2012. Kolejnym sukcesem na koncie Santosa jest też wygrana w rozgrywkach Ligi Narodów UEFA 2018/2019.

Odnosząc się do „konferencji prasowej” oraz „prezesa PZPN” internauci mieli na myśli wydarzenie, które odbyło się 24 stycznia. Tego dnia podczas konferencji to właśnie prezes PZPN, Cezary Kulesza, przedstawił Fernando Santosa jako nowego selekcjonera reprezentacji Polski w piłce nożnej. Jak się okazało, trener przypadł użytkownikom sieci do gustu, ponieważ decyzję PZPN w tej kwestii komentowali słowami „dobry wybór”.

fernando santos konteksty wypowiedzi