Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu najbardziej angażującym profilem świątecznego marketu w Europie w kanale Facebook

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Profile bożonarodzeniowych jarmarków świątecznych w polskich miastach są jednymi z najbardziej angażujących dla mieszkańców w Europie. Niekwestionowanym leaderem jest komunikacja wrocławskiego jarmarku, który wyprzedził takie miasta jak Strasburg, Wiedeń, Paryż, Kopenhagę, czy czeską Pragę.

Local-SoMe rozpoczyna cykl publikacji analiz komunikacji samorządowej w mediach społecznościowych. W pierwszym kroku postanowiliśmy zbadać poziom zaangażowania użytkowników mediów społecznościowych w tematykę największych Jarmarków Bożonarodzeniowych w Polsce i w Europie.

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych zanalizował profile największych jarmarków w europejskich miastach, które mają swoją dedykowaną komunikację (profile) w kanale Facebook. Spośród 20 profili z największą liczbą obserwujących znalazło się aż 6 polskich miast. Na bazie zebranych danych ilościowych pomiędzy 1 listopada a 17 grudnia 2022, jednoznacznie wynika, że zarówno pod kątem liczby obserwujących (czyli tzw. fanów), jak i zaangażowania użytkowników zdecydowanym zwycięzcą rankingu jest profil Jarmarku Bożonarodzeniowego we Wrocławiu mając aż 110 tys. obserwujących i 44 tys. interakcji. Na piątym miejscu w rankingu uplasował się Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk z liczbą 22 tys. obserwujących i 21 tys. interakcji. Miejsce 8 należy do profilu Jarmarków Śląskich z 14 tys. fanów oraz 16 tys. interakcji. Pierwsza 10 rankingu zamyka Poznański Jarmark Świąteczny z liczbą 5,8 tys. obserwujących i 12 tys. interakcji.

jarmark bozonarodzeniowy 1

Drugą dziesiątkę rankingu otwiera profil Bydgoskiego Jarmarku Świątecznego z 9,3 tys. obserwujących i 8,1 tys. interakcji. Tuż za nim profil katowickiego Jarmarku Na Nikiszu mający 18 tys. fanów oraz 6,8 tys. interakcji, wyprzedzając takie miasta jak Brukselę, Kolonię, Berlin, czy czeską Pragę.

jarmark bozonarodzeniowy 2

Analizowane profile jarmarków bożonarodzeniowych w miastach wg. kolejności rankingu:

 1. Wrocław – Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu,
 2. Sybin, Rumunia – Targul de Craciun din Sibiu,
 3. Strasburg, Francja – Strasbourg Capitale de Noël,
 4. Annaberg-Buchholz, Niemczecy – Annaberger Weihnachtsmarkt,
 5. Gdańsk, Polska – Jarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk,
 6. Magdeburg, Niemczecy – Weihnachtsmarkt Magdeburg,
 7. Katowice, Polska – Jarmarki Śląskie,
 8. Wiedeń, Austria – Wiener Christkindlmarkt,
 9. Salzburg, Austria – Salzburger Christkindlmarkt,
 10. Poznań, Polska – Poznański Jarmark Świąteczny,
 11. Bydgoszcz, Polska – Bydgoski Jarmark Świąteczny,
 12. Katowice, Polska – Jarmark Na Nikiszu,
 13. Bruksela, Belgia – Plaisirs d’hiver / Winterpret / Winter Wonders,
 14. Kopenhaga, Dania – Julemarked Højbro Plads, 4 Nov – 21 Dec. Christmasmarket” Copenhagen,
 15. Dortmund, Niemcy – Dortmunder Weihnachtsstadt,
 16. Talin, Estonia – Jõuluturg,
 17. Barlin, Niemcy – Winterzauber Berlin,
 18. Kolonia, Niemcy – Weihnachtsmarkt am Kölner Dom,
 19. Berlin, Niemcy – Weihnachtszauberberlin,
 20. Praga, Czechy – Trhy Praha/Prague Markets.

jarmark bozonarodzeniowy 3

Najbardziej angażującym postem wśród analizowanych profili w wybranym okresie był post Annaberger Weihnachtsmarkt ( 11 tys. interakcji), następnie polski profil katowickich Jarmarków Śląskich 9 tys., Wiener Christkindlmarkt i Strasbourg Capitale de Noël ex aequo po 7,8 tys. i na miejscu piątym post Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu z 2,8 tys. interakcji. Linki do postów zamieszczone pod nazwami profili.

jarmark bozonarodzeniowy 4

Najbardziej angażującymi hasztagami były: #JarmarkPoznań, #JarmarkTargi, oraz #jarmarkbozonarodzeniowy.

jarmark bozonarodzeniowy 5

Najbardziej angażującymi postami ze zdjęciem były w kolejności publikacje wiedeńskiego Wiener Christkindlmarkt, Annaberg-Buchholz Annaberger Weihnachtsmarkt, magdeburskiego Weihnachtsmarkt Magdeburg, następnie Strasbourg Capitale de Noël oraz ponownie Annaberger Weihnachtsmarkt.

Najbardziej angażującymi filmami video były 2 filmy Annaberger Weihnachtsmarkt (link do 2 filmu).  Trzecim najbardziej angażującym filmem była publikacja Poznańskiego Jarmarku Świątecznego, następnie magdeburski Weihnachtsmarkt Magdeburg. Pierwsza piątkę zamyka ponownie Poznański Jarmark Świąteczny z video jarmarku z lotu ptaka. Linki do postów zamieszczone pod nazwami profili.

jarmark bozonarodzeniowy 6

Należy zaznaczyć, iż część miast nie prowadzi osobnej komunikacji w mediach społecznościowych związanej z jarmarkami bożonarodzeniowymi. Analiza danych jakościowych wskazuje, że pomimo kryzysu gospodarczego mieszkańcy bardzo chętnie angażują się w przekazy związane z Bożym Narodzeniem. Komunikacja tych wydarzeń w mediach społecznościowych dowodzi, że warto tworzyć dedykowane profile.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszego badania, zachęcamy do skorzystania z jego wersji premium. Znajdują się tam informacje dot. sentymentu użytkowników do komunikacji miast, zasięgów postów i kanałów, wartości ekwiwalentu marketingowego oraz jakościową ocenę komunikacji dokonaną przez naszych analityków. Liczba monitorowanych profili oraz obszaru analizy może być większa niż w przedstawionym zestawieniu. W sprawie dostępu do części premium prosimy o kontakt na [email protected].