Komunikacja banków spółdzielczych na Facebooku – Ranking Marzec 2025

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych przeprowadził kolejną analizę aktywności profili banków spółdzielczych na Facebooku. W marcu 2025 roku, podobnie jak w poprzednich miesiącach, kluczowym wskaźnikiem efektywności komunikacji jest liczba interakcji, czyli suma reakcji, komentarzy i udostępnień. Ten parametr odzwierciedla, jak skutecznie publikowane treści angażują społeczność.

Liderzy miesiąca

🥇 Bank Spółdzielczy w Żaganiu

W marcu 2025 Bank Spółdzielczy w Żaganiu osiągnął wynik 2,7 tys. interakcji, co czyni go liderem miesiąca. Wysoka liczba postów (60) i ich odpowiednie dopasowanie do odbiorców przyczyniły się do zdobycia 1,7 tys. reakcji, 305 komentarzy i 480 udostępnień. Bank wykazał się najbardziej zaangażowaną społecznością spośród wszystkich profili ujętych w zestawieniu, co pozwoliło mu awansować o dwa miejsca względem poprzedniego miesiąca (3. miejsce w lutym 2025).

🥈 Bank Spółdzielczy w Szczytnie

 Z 31 postami, profil Banku Spółdzielczego w Szczytnie zdobył 2,5 tys. interakcji, co plasuje go na drugim miejscu. Mimo mniejszej liczby opublikowanych postów, bank utrzymuje wysoki poziom zaangażowania, co świadczy o jakości treści. To również dowód na to, że nie tylko wysoka aktywność pozwala utrzymać wysokie zaangażowanie społeczności. W porównaniu do poprzedniego miesiąca bank spadł z pozycji lidera w lutym i zajął drugie miejsce w marcu. 

🥉 Bank Spółdzielczy w Limanowej

Bank Spółdzielczy w Limanowej osiągnął 2,1 tys. interakcji, przy publikacji 41 postów w marcu. Możemy tutaj wyróżnić: 1,2 tys. reakcji, 174 komentarze i 299 udostępnień. Bank wygenerował porównywalną liczbę interakcji, co w lutym – pomimo tego, spadł o jedno miejsce w rankingu (z 2. miejsca w lutym na 3. miejsce w marcu).   

Przyrost nowych obserwujących

Pod względem ilości nowych obserwujących w marcu, wyróżniają się: Bank Spółdzielczy w Kątach Wrocławskich (241 nowych fanów), SANBank Nadsański Bank Spółdzielczy (163 nowych fanów), Bank Spółdzielczy Ziemi Łowickiej w Łowiczu (155 nowych fanów), Bank Rumia Spółdzielczy (150 nowych fanów) oraz Bank Spółdzielczy w Nowym Sączu (122 nowych fanów). 

Pomimo napływu nowych obserwujących, wyżej wymienione profile generowały przeciętne wyniki angażowania społeczności. Przy odpowiednio dopasowanych treściach, może być to jednak pierwszy krok do polepszenia swoich wyników w kolejnym miesiącu. 

Najchętniej komentowane profile

Pod względem ilości komentarzy opublikowanymi pod postami w czołówce mamy liderów naszego zestawienia: Bank Spółdzielczy w Żaganiu (305 komentarzy), Bank Spółdzielczy w Szczytnie (265 komentarzy) i Bank Spółdzielczy w Limanowej (174 komentarze). Na kolejnych miejscach uplasowali się Limes Bank Spółdzielczy (90 komentarzy) i naturoBank (86 komentarzy), którzy zajęli odpowiednio 7. i 22. miejsca w ogólnym zestawieniu. 

Warto zaznaczyć, że chęć wchodzenia internautów w dyskusję świadczy o dobrym dopasowaniu treści, jednak dalsze efekty zależą od ogólnej, przyjętej strategii komunikacyjnej (kwestie moderacji stron).

Podsumowanie

Marzec 2025 potwierdził, że skuteczność komunikacji na Facebooku banków spółdzielczych zależy przede wszystkim od jakości publikowanych treści, a nie tylko ich liczby. Liderami w tym miesiącu ponownie zostały te same banki, które wyróżniały się już w poprzednich analizach, choć w nieco innej konfiguracji. Bank Spółdzielczy w Żaganiu i Bank Spółdzielczy w Szczytnie udowodniły, że dobrze zaplanowana strategia komunikacyjna i trafnie dobrane treści mogą przynieść wysokie wyniki interakcji, nawet przy mniejszej liczbie postów. Co więcej, taka strategia nie tylko skutkuje wysokim zaangażowaniem w danym miesiącu, ale również ma długofalowy wpływ na utrzymanie aktywności internautów w kolejnych okresach.

Zapraszamy do śledzenia kolejnych analiz Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszego badania, zachęcamy do skorzystania z jego wersji premium. Znajdują się tam informacje dot. sentymentu użytkowników do poszczególnych marek, zasięgów postów i kanałów, wartości ekwiwalentu marketingowego oraz jakościową ocenę komunikacji dokonaną przez naszych analityków. Ranking obejmuje jedynie najpopularniejsze profile. Liczba monitorowanych profili może być większa niż w przedstawionym zestawieniu. W sprawie dostępu do części premium prosimy o kontakt na [email protected].