Komunikat ws. prorosyjskich ataków informacyjnych 24.02.22

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Komunikat

Ok. godziny 9:00 w polskiej sieci i mediach społecznośicowych został przeprowadzony masowy atak dezinformacyjny na rzecz rosyjskiej narracji dot. prowadzenia działań wojskowych na terenie Ukrainy. W największym od początku roku ataku dezinformacyjnym uczestniczyło około 300 kont i profili. Działania dezinformacyjne dotyczyły w głównej mierze podawanych przez media strat sił rosyjskich, biorących udział w operacji wojskowej.

Celem ataku było podjęcie próby tonowania pozytywnych emocji i sentymentu użytkowników sieci w social mediach w zakresie postawy i morale żołnierzy ukrainskich. W komunikacji kont eksponwano negatywne emocje w oparciu o resentymenty nacjonalistyczne oraz klasyczną mowę nienawiści, skierowną wobec obywateli Ukrainy.

Atak odbył sie na większości dużych portali informayjnych, mających nieograniczony dostęp do sekcji komentarzy oraz w kanałach Facebok i Twitter.

W chwili obecnej (g. 13:30) rejestrujemy średnio 3 wzmianki prorosyjskie na minutę. W momencie ataku odnotowano ich w szczytowym momenecie 18 na minutę.