Analitycy Instytutu Badań Internetu i Mediów społecznościowych sporządzili podsumowanie najpopularniejszych tematów minionego tygodnia. W okresie od 10 do 17 kwietnia szeroko komentowano wojnę na Ukrainie, zatopienie krążownika rakietowego Moskwa, drastyczne zdjęcia, które wyciekły wraz z raportem smoleńskim oraz odejście gwiazdy Twittera, czyli Pana Torpedy.
Krążownik Moskwa zatopiony. Wikipedia zanotowała ponad 100 tys. odsłon artykułu o okręcie
Jednym z najbardziej popularnych tematów minionego tygodnia w sieci było zatonięcie rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa, okrętu uznanego za „symbol potęgi morskiej Rosji na Morzu Czarnym„. Tę informację przekazało w czwartek (14 kwietnia) wieczorem ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej, za powód podając pożar na statku. Armia ukraińska od początku twierdziła jednak, że okręt został trafiony dwiema wystrzelonymi przez nich rakietami Neptun.
186-metrowy krążownik Moskwa, określany jako „zabójca lotniskowców„, mieścił na swoim pokładzie 510 marynarzy, jednak nie wiadomo, ilu ludzi znajdowało się na nim w momencie ataku. Uważa się, że okręt był trzecią co do wielkości rosyjską jednostką pozostającą w aktywnej służbie. Temat zatonięcia flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej zainteresował internautów na tyle, że w samej Wikipedii artykuł na jego temat zaliczył aż 106,5 tys. odsłon, a dyskusja w sieci wygenerowała ponad 60 tys. komentarzy i opinii.
Najwięcej wypowiedzi w mediach społecznościowych i na portalach informacyjnych odnotowano 14 i 15 kwietnia. Również wtedy internauci poszukiwali informacji na temat okrętu w Wikipedii, natomiast w wyszukiwarce Google odnotowano sporą liczbę zapytań „co to jest okręt flagowy„. Poniższy wykres pokazuje zainteresowanie w ujęciu czasowym całym zdarzeniem wśród Polaków.
Zdjęcia ciał z raportu smoleńskiego ciekawsze niż same wnioski
Drugim zagadnieniem, które w minionym tygodniu intrygowało internautów, był temat wycieku drastycznych zdjęć ciał z raportu smoleńskiego. Ujawnienie fotografii, na których znajdowały się ciała niektórych ofiar katastrofy smoleńskiej spowodowało spore oburzenie w sieci, przede wszystkim na Twitterze. Internauci szukali zdjęć gdzie się tylko dało – od portalu Sadistic, przez Wykop, po Chomikuj.pl.
Marek Dąbrowski, którego opracowanie zawierające drastyczne zdjęcia dołączono do raportu głównego, przekazał w oświadczeniu, że zostało ono ujawnione „bez jego zgody i wiedzy„. Jedna z fotografii przedstawiała ciało śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Strona, na której został udostępniony raport, została szybko zablokowana, a całą sprawą obiecała zająć się Służba Kontrwywiadu Wojskowego.
Powyższa wizualizacja pokazuje najczęściej wyszukiwane frazy i zagadnienia w wyszukiwarce Google w kontekście raportu smoleńskiego. Jak można wywnioskować, internautów o wiele bardziej intrygowały drastyczne fotografie ciał, niż tezy zawarte w raporcie dotyczące samej katastrofy. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, bowiem kontrowersyjne treści zawsze budzą większe zainteresowanie i zaangażowanie u odbiorcy, niż jakakolwiek zawartość merytoryczna.
Natan Gajk nie żyje. Pogrzeb Pana Torpedy- małego bohatra, który poruszył serca tysięcy ludzi
Trzecim tematem minionego tygodnia, który wywołał duże poruszenie wśród internautów, był temat śmierci „Pana Torpedy„. 8-letni Natan Gajk, który od ponad trzech lat zmagał się z neuroblastomą, zmarł w nocy z soboty na niedzielę (16/17 kwietnia). O śmierci chłopca poinformowała na Twitterze jego ciocia Marta Witecka.
Natan zasłynął w sieci jako „Pan Torpeda„. Był przez internautów uwielbiany, a jego walkę z chorobą relacjonowali w social mediach jego bliscy. Swój pseudonim zawdzięczał jednej z lekarek, która stwierdziła, że w walce z nowotworem „idzie jak torpeda„. Chłopiec miał nerwiaka zarodkowego z przerzutem do mózgu. W ciągu trzech lat przeszedł szereg operacji (m.in. usunięcie guzów, autoprzeszczep szpiku). Na leczenie Natana organizowano wiele zbiórek. Chłopiec, dzięki pomocy ludzi dobrej woli, miał też okazję spełnić kilka swoich marzeń, m.in. wystąpić w programie „Mam Talent„, spotkać się z Magdą Gessler w jej restauracji, uczestniczyć w treningu piłkarzy Zagłębia Sosnowiec czy spotkać się z zawodnikami piłkarskiej reprezentacji Polski.
Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat pod tagiem #PanTorpeda zamieszczono w sieci nawet do 200 tys. tweetów, które uzyskały łącznie ponad 1,2 mln interakcji. Tylko na Twitterze dyskusja na temat Natana Gajka osiągnęła potencjalny zasięg na poziomie niemal 32 mln kontaktów. Z kolei od 2019 r. dziennikarze pisali na ten temat prawie 1,2 tys. razy. Tabela powyżej pokazuje najpopularniejsze posty na Facebooku w minionym tygodniu.