Podlascy posłowie na Facebooku – raport 20-26.01.2021

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Przenosimy się na malownicze Podlasie. Wybieranych stamtąd jest 14 posłów, z których 13 prowadzi konta na portalu Facebook. Jak sobie radzą? Zapraszamy do lektury naszego raportu! 

Raport został zbudowany na podstawie analizy danych ilościowych profili 13 kont posłów z Podlaskiego na portalu Facebook. Dane zostały pozyskane autorskimi narzędziami Instytutu w okresie 20-26.01.2021. 

Podlasie na prawo

Nie jest zaskoczeniem, że prawica na Podlasiu darzona jest większym poparciem niż w reszcie kraju. Jednak takiej dominacji dwóch posłów wywodzących się ze środowisk narodowych się nie spodziewaliśmy. Adam Andruszkiewicz i Robert Winnicki o kilka długości wyprzedzają innych posłów jeśli chodzi o popularność i wpływ na podlaskim Facebooku. A. Andruszkiewicz jest wiceministrem ds.Cyfryzacji, więc w pewnym sensie to stanowisko do aktywności w mediach społecznościowych go zobowiązuje. Robert Winnicki jest parlamentarzystą klubu Konfederacji, też tradycyjnie silnie obecnej w internecie. Tak silnie dominując w kanałach mediów społecznościowych na Podlasiu, politycy środowisk narodowych zdecydowanie będą zwiększać swoje poparcie. 

Aktywna Lewica

Paweł Krutul to jedyny podlaski poseł Lewicy. W badanym okresie był zdecydowanie najaktywniejszym posłem w regionie,w ciągu badanego tygodnia opublikował 30 postów, co pozwoliło na osiągnięcie 5 tysięcy reakcji.  

Koalicja na czwartym

Na czwartym miejscu znajdziemy Roberta Tyszkiewicza, lidera podlaskiej Koalicji Obywatelskiej. W badanym okresie poseł Tyszkiewicz odnotował 18 publikacji postów, które wzbudziły 1200 interakcji.

Posłowie poniżej tysiąca 

Po pośle Tyszkiewiczu wszyscy pozostali parlamentarzyści odnotowali mniej niż 500 interakcji. Poseł Stefan Krajewski z Koalicji Polskiej 498 interakcji przy 10 postach, drugi poseł Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Truskolaski 8 postami zaangażował obserwujących 346 razy, a były Minister Edukacji Dariusz Piontkowski 279 razy przy 10 postach. Zbliżone wyniki osiągnęli posłowie PiS Aleksandra Szczudło i Mieczysław Baszko – odpowiednio 266 interakcji przy 6 postach i 247 interakcji przy 5 postach. 

Cicho, głucho, pusto…

Pozostali posłowie nie wykazali ŻADNEJ aktywności na facebookowych profilach w badanym okresie. Posłowie Zieliński, Żalek i Gwiazdowski z PiS oraz Kołakowski (niezależny) nie znaleźli ani jednego powodu, by skomunikować się z wyborcami. Szkoda. 

 

Dziękujemy za lekturę raportu i zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi publikacjami IBIMS: 

Małopolscy posłowie na Facebooku – raport 13-19.01.2021

Skąd Polacy czerpią informacje? Raport IBIMS i IBRIS