Popularność banków na Facebooku w kwietniu 2023 r. ING Polska znów na szczycie zestawienia

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Jak banki świadczące usługi w Polsce radziły sobie na Facebooku w kwietniu 2023 r.? W pierwszej trójce znalazły się ING Polska, BOŚ Bank oraz Santander Bank Polska. Jak wypadły pozostałe?

Ranking banków. ING Polska, BOŚ Bank i Santander Bank Polska na podium

W kwietniu królem interakcji ponownie został bank ING Polska, który osiągnął ich w sumie 41 tys. Porównując z rankingiem z marca, w kwietniu profil ten znacznie polepszył swój wynik (o 22 tys. interakcji). Miał na tyle dobre rezultaty, że zdołał wyprzedzić swoich konkurentów, pozostawiając ich daleko w tyle i pozostając na pierwszym miejscu zestawienia.

Miejsce 2. w rankingu zajął profil BOŚ Banku z wynikiem 12 tys. interakcji. Względem minionego miesiąca pogorszył on swój wynik o 4 tys. interakcji. Utrzymał się jednak na zajmowanym wtedy miejscu drugim.

Lokatę trzecią przejął Santander Bank Polska, który zdobył 9 tys. interakcji ze strony użytkowników. Dla tego profilu był to skok o siedem oczek wyżej z zajmowanej w marcu lokaty numer osiem.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że dwa banki (Nicolaus Bank i GBSBank), które są bankami spółdzielczymi, zostały przeniesione z rankingu banków ogólnopolskich do kategorii „banki spółdzielcze”.

banki ranking facebook kwiecien 2023 top3

W badanym okresie największą aktywnością własną wykazał się mBank Polska. Przez miesiąc na tym profilu opublikowano 34 posty. Aktywne były również: Credit Agricole Bank Polska (29 publikacji), ING Polska (25 wpisów) oraz BOŚ Bank (23 posty). Najgorzej pod tym względem wypadł fanpage banku Toyota Financial Services Polska (10 publikacji).

Biorąc pod uwagę rozwój poszczególnych profili, zdecydowane prowadzenie objął Santander Bank Polska (+558 nowych fanów). Dobrze radziły sobie również: mBank Polska (+359 obserwatorów), PKO Bank Polski (+327 fanów) oraz Bank Pekao S.A. (+212 obserwatorów). Jeden profil, który znalazł się w kwietniowym zestawieniu, stracił obserwujących. Był to profil banku BNP Paribas Bank Polska (-79 fanów).

W badanym okresie najwięcej reakcji zdobył profil ING Polska (23 tys.), a najwięcej komentarzy pod postami zebrał ten sam bank (4,2 tys.). Największą ilością udostępnień mógł pochwalić się również bank ING Polska (1,1 tys.).

banki ranking facebook kwiecien 2023

Banki na Facebooku w kwietniu 2023 r. Najpopularniejsze posty

W kwietniu 2023 r. największą popularnością cieszył się post opublikowany na profilu banku ING Polska (8,6 tys. interakcji). Wpis ten był ostrzeżeniem przed oszustami wykorzystującymi metodę „na BLIKA”. Ta publikacja zdobyła również najwięcej reakcji (4,6 tys.) oraz udostępnień (424).

Drugim w zestawieniu top postów na profilach banków na Facebooku był ten należący również do ING Polska. Zdobył on 6,5 tys. interakcji. Był to wpis w formie pytania, a dotyczył stosowania PIN-u jako metody na ustrzeżenie się przed cyberoszustami.

Na trzecim miejscu uplasował się wpis opublikowany przez Santander Consumer Bank Polska (5,7 tys. interakcji). Była to publikacja w formie pytania, która miała zachęcać użytkowników do zostawiania pod nią komentarzy oraz reakcji.

Wpisem, który w badanym okresie zyskał najwięcej komentarzy, był ten opublikowany przez bank ING Polska (993 komentarze).

banki ranking facebook kwiecien 2023 posty

Banki spółdzielcze na Facebooku w kwietniu 2023 r.

W badanym  okresie, jeśli chodzi o banki spółdzielcze, najlepiej poradził sobie Bank Spółdzielczy w Szczytnie. Zebrał on łącznie 2,2 tys. interakcji ze strony użytkowników, tym samym zajmując pierwsze miejsce w zestawieniu. Dla tego profilu był to awans o 1 oczko w górę. Strona ta uzyskała również najwięcej reakcji (1,4 tys.).

Miejsce drugie w rankingu zajął profil Nicolaus Bank (1,5 tys. interakcji). Ta facebookowa strona awansowała w rankingu o dziewięć oczek, polepszając swój wynik z minionego miesiąca o niemal 700 interakcji.

Podium zamknął Bank Spółdzielczy w Limanowej, któremu udało się zgromadzić 1,5 tys. interakcji. Pogorszył on swój poprzedni wynik o 200 interakcji i spadł w zestawieniu o dwa miejsca.

W kwietniu największą aktywnością własną wykazał się Bank Spółdzielczy w Limanowej, który w tym czasie opublikował na swoim profilu 43 posty. Aktywne były również: Bank Spółdzielczy w Wołczynie (35 postów), Nicolaus Bank (33 publikacje) oraz Bank Spółdzielczy w Szczytnie (32 wpisy).

banki spoldzielcze ranking facebook kwiecien 2023

Podsumowując, w badanym okresie na Facebooku najlepiej radziły sobie: ING Polska, BOŚ Bank i Santander Bank Polska. To właśnie te profile wypadły w bieżącym zestawieniu najkorzystniej, najbardziej angażując swoich fanów do wejścia w interakcję.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszego badania, zachęcamy do skorzystania z jego wersji premium. Znajdują się tam informacje dot. sentymentu użytkowników do poszczególnych marek, zasięgów postów i kanałów, wartości ekwiwalentu marketingowego oraz jakościową ocenę komunikacji dokonaną przez naszych analityków. Ranking obejmuje jedynie najpopularniejsze profile. Liczba monitorowanych profili może być większa niż w przedstawionym zestawieniu. W sprawie dostępu do części premium prosimy o kontakt na [email protected].