Popularność banków na Facebooku w marcu 2023 r. ING ponownie górą

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Jak banki świadczące usługi w Polsce radziły sobie na Facebooku w marcu 2023 r.? W pierwszej trójce znalazły się ING Polska, BOŚ Bank oraz BNP Paribas Bank Polska. Jak wypadły pozostałe?

Ranking banków. ING Polska, BOŚ Bank i BNP Paribas Bank Polska na podium

W marcu królem interakcji ponownie został bank ING Polska, który osiągnął ich w sumie 19 tys. Porównując z rankingiem z lutego, w marcu profil ten znacznie pogorszył swój wynik (o 20 tys. interakcji). Miał jednak na tyle dobry wynik, że zdołał wyprzedzić swoich konkurentów, pozostając na pierwszym miejscu zestawienia.

Miejsce 2. w rankingu zajął profil BOŚ Banku z wynikiem 16 tys. interakcji. Względem minionego miesiąca polepszył on swój wynik o 1 tys. interakcji. Pozwoliło mu to na utrzymanie się na zajmowanym wtedy miejscu drugim.

Lokatę trzecią przejął BNP Paribas Bank Polska, który zdobył 11 tys. interakcji ze strony użytkowników. Dla tego profilu był to skok o dwa oczka wyżej z zajmowanego w lutym miejsca piątego.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że dwa banki (Nicolaus Bank i GBSBank), które są bankami spółdzielczymi, zostały przeniesione z rankingu banków ogólnopolskich do kategorii „banki spółdzielcze”.

banki facebook ranking marzec 2023 top3

W badanym okresie największą aktywnością własną wykazał się mBank Polska. Przez miesiąc na tym profilu opublikowano 38 postów. Aktywne były również: BOŚ Bank (36 wpisów), Credit Agricole Bank Polska (33 publikacje) oraz ING Polska i BNP Paribas Bank Polska (oba profile po 28 wpisów). Najgorzej pod tym względem wypadły fanpage VeloBank (10 postów) oraz Toyota Financial Services Polska (11 publikacji).

Biorąc pod uwagę rozwój poszczególnych profili, zdecydowane prowadzenie objął PKO Bank Polski (+ 4,1 tys. nowych fanów). Dobrze radziły sobie również: BOŚ Bank  (+285 obserwujących), Bank Pekao S.A. (+262 obserwatorów) i Santander Bank Polska (+225 fanów). Jeden profil, który znalazł się w marcowym zestawieniu, stracił obserwujących. Był to profil banku City Handlowy (-43 fanów).

W badanym okresie najwięcej reakcji zdobył profil ING Polska (14 tys.), najwięcej komentarzy pod postami zebrał PKO Bank Polski (6,1 tys.), a największą ilością udostępnień mógł pochwalić się BOŚ Bank (1,1 tys.).

banki ranking facebook marzec 2023

Banki na Facebooku w marcu 2023 r. Najpopularniejsze posty

W marcu 2023 r. największą popularnością cieszył się post opublikowany na profilu banku PKO Bank Polski (7,5 tys. interakcji). Wpis ten był aktualizacją dotyczącą konkursu. Informował o jego zakończeniu oraz o terminie ogłoszenia wyników. Ta publikacja zdobyła również najwięcej komentarzy (5,9 tys.).

Drugim w zestawieniu top postów na profilach banków na Facebooku był ten należący do Credit Agricole Bank Polska. Zdobył on 4,3 tys. interakcji. Był to wpis w formie pytania, który miał zachęcać użytkowników do pozostawiania reakcji.

Na trzecim miejscu uplasował się wpis opublikowany przez BOŚ Bank (4 tys. interakcji). Była to publikacja informująca o rozpoczęciu konkursu z okazji Pierwszego Dnia Wiosny. Zachęcał on do pozostawiania zdjęć w komentarzach. Ta publikacja zebrała największą liczbę udostępnień (337).

Wpisem, który w badanym okresie zyskał najwięcej reakcji, był ten opublikowany przez BOŚ Bank (2,8 tys. reakcji).

banki ranking facebook marzec 2023 posty

Banki spółdzielcze na Facebooku w marcu 2023 r.

W badanym  okresie, jeśli chodzi o banki spółdzielcze, najlepiej poradził sobie Bank Spółdzielczy w Limanowej. Zebrał on łącznie 1,7 tys. interakcji ze strony użytkowników, tym samym zajmując 1. miejsce w zestawieniu. Dla tego profilu był to awans o 2 oczka w górę. Strona ta uzyskała również najwięcej reakcji (1,2 tys.) oraz udostępnień (418).

Miejsce 2. w rankingu zajął profil Banku Spółdzielczego w Szczytnie (1,4 tys. interakcji). Ta facebookowa strona spadła w rankingu o jedno oczko, pogarszając swój wynik z minionego miesiąca o 200 interakcji.

Podium zamknął Pałucki Bank Spółdzielczy w Wągrowcu, któremu udało się zgromadzić 1,3 tys. interakcji. Mimo tego, że poprawił swój poprzedni wynik o 200 interakcji, to spadł w zestawieniu o jedno miejsce.

W marcu największą aktywnością własną wykazał się Bank Spółdzielczy w Limanowej, który w tym czasie opublikował na swoim profilu 51 postów. Aktywne były również: Bank Spółdzielczy w Jordanowie (43 publikacje) oraz Bank Spółdzielczy w Gnieźnie (37 wpisów).

Warto zauważyć, że na 183 analizowane profile banków spółdzielczych wysoko, bo w pierwszej dwudziestce, znalazły się również takie instytucje jak: GBS Bank Bank Spółdzielczy w Starej Białej, Bank Spółdzielczy w Grodzisku Wielkopolskim, Bank Spółdzielczy w Jastrzębiu Zdroju oraz Bank Spółdzielczy we Wschowie.

 

banki spoldzielcze ranking facebook marzec 2023

Podsumowując, w badanym okresie na Facebooku najlepiej radziły sobie: ING Polska, BOŚ Bank i BNP Paribas Bank Polska. To właśnie te profile wypadły w bieżącym zestawieniu najkorzystniej, najbardziej angażując swoich fanów do wejścia w interakcję.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszego badania, zachęcamy do skorzystania z jego wersji premium. Znajdują się tam informacje dot. sentymentu użytkowników do poszczególnych marek, zasięgów postów i kanałów, wartości ekwiwalentu marketingowego oraz jakościową ocenę komunikacji dokonaną przez naszych analityków. Ranking obejmuje jedynie najpopularniejsze profile. Liczba monitorowanych profili może być większa niż w przedstawionym zestawieniu. W sprawie dostępu do części premium prosimy o kontakt na [email protected].