Jak banki świadczące usługi w Polsce radziły sobie na Facebooku w styczniu 2023 r.? W pierwszej trójce znalazły się ING Polska, BOŚ Bank oraz mBank Polska. Jak wypadły pozostałe?
Ranking banków. ING Polska, BOŚ Bank i mBank Polska na podium
W styczniu królem interakcji został bank ING Polska, który osiągnął ich w sumie 23 tys. Porównując z rankingiem grudniowym, w styczniu profil ten zaliczył skok z miejsca drugiego na pierwsze, znacznie poprawiając swój wynik (o 10 tys. interakcji). Z tak dobrymi rezultatami zdeklasował swoich konkurentów.
Miejsce 2. w zestawieniu zajął profil BOŚ Banku z wynikiem 18 tys. interakcji. Względem minionego miesiąca poprawił on swój wynik o 3 tys. interakcji. Nie pozwoliło mu to jednak na utrzymanie się na zajmowanym wtedy miejscu pierwszym.
Lokatę trzecią przejął mBank Polska, który zdobył 15 tys. interakcji ze strony użytkowników. Dla tego profilu był to skok o oczko wyżej z zajmowanego w grudniu miejsca czwartego.
W badanym okresie największą aktywnością własną wykazał się mBank Polska. Przez miesiąc na tym profilu opublikowano 36 postów. Aktywne były również: Credit Agricole Bank Polska (30 wpisów), BOŚ Bank (27 postów), Nicolaus Bank (23 wpisy), ING Polska (22 posty) oraz GBS Bank (22 publikacje). Najgorzej pod tym względem wypadły fanpage Toyota Financial Services Polska (9 postów) oraz Santander Bank Polska (11 wpisów).
Biorąc pod uwagę rozwój poszczególnych profili, zdecydowane prowadzenie objął PKO Bank Polski (+1,4 tys. nowych fanów). Dobrze radziły sobie również: mBank Polska (+408 obserwatorów), Credit Agricole Bank Polska (+237 fanów) oraz Santander Bank Polska (+202 obserwujących). Profilem, który stracił fanów, był ten należący do BNP Paribas Bank Polska (-84 obserwujących).
W badanym okresie najwięcej reakcji zdobył profil BOŚ Banku (13 tys.), najwięcej komentarzy pod postami zebrał bank ING Polska (2,9 tys.), a największą ilością udostępnień mógł pochwalić się BOŚ Bank (812).
Banki na Facebooku w styczniu 2023 r. Najpopularniejsze posty
W styczniu 2023 r. największą popularnością cieszył się post opublikowany na profilu banku ING Polska (8,1 tys. interakcji). Wpis ten był informacją o tym, że 4 lutego rusza drugi sezon Miasta ING w Roblox.
Drugim w zestawieniu top postów na profilach banków na Facebooku był ten należący do mBank Polska. Zdobył on 7 tys. interakcji. Wpis ten dotyczył zbliżającego się finału WOŚP oraz atrakcji z tym związanych. Ta publikacja miała też największą liczbę komentarzy (2 tys.).
Na trzecim miejscu uplasował się wpis opublikowany przez BOŚ Bank (5,1 tys. interakcji). Była to publikacja z serii EKOcuda i traktowała o Bartku – najstarszym dębie w Polsce.
Banki spółdzielcze na Facebooku w styczniu 2023 r.
W badanym okresie, jeśli chodzi o banki spółdzielcze, najlepiej poradził sobie Bank Spółdzielczy w Szczytnie. Zebrał on łącznie 1,5 tys. interakcji ze strony użytkowników, tym samym zajmując 1. miejsce w zestawieniu. Strona ta uzyskała również najwięcej reakcji (861) oraz udostępnień (402). Miejsce 2. w rankingu zajął profil Banku Spółdzielczego w Miliczu (985 interakcji). Podium zamknął Bank Spółdzielczy w Limanowej, któremu udało się zgromadzić 923 interakcje.
W styczniu największą aktywnością własną wykazał się Bank Spółdzielczy w Limanowej, który w tym czasie opublikował na swoim profilu 47 postów. Aktywne były również: Bank Spółdzielczy w Wołczynie (30 wpisów) oraz Bank Spółdzielczy w Krotoszynie (23 publikacje).
Najgorzej w całym zestawieniu wypadły fanpage Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej (348 interakcji) oraz Banku Spółdzielczego w Grodzisku Wielkopolskim (352 interakcje).
Podsumowując, w badanym okresie na Facebooku najlepiej radziły sobie ING Polska, BOŚ Bank i mBank Polska. To właśnie te profile wypadły w bieżącym zestawieniu najkorzystniej, najbardziej angażując swoich fanów do wejścia w interakcję.
Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszego badania, zachęcamy do skorzystania z jego wersji premium. Znajdują się tam informacje dot. sentymentu użytkowników do poszczególnych marek, zasięgów postów i kanałów, wartości ekwiwalentu marketingowego oraz jakościową ocenę komunikacji dokonaną przez naszych analityków. Ranking obejmuje jedynie najpopularniejsze profile. Liczba monitorowanych profili może być większa niż w przedstawionym zestawieniu. W sprawie dostępu do części premium prosimy o kontakt na [email protected].