Popularność uczelni wyższych na Facebooku w kwietniu 2023 r. KUL deklasuje konkurentów

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Analitycy IBiMS sprawdzili, jak w kwietniu 2023 r. radziły sobie uczelnie wyższe na Facebooku. W badanym czasie ranking pod względem popularności i uzyskanych interakcji wygrał Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Na miejscu 2. uplasowała się Politechnika Bydgoska, zaś miejsce 3. zdobył Śląski Uniwersytet Medyczny. Jak sytuacja przedstawiała się w przypadku pozostałych graczy na tym rynku?

Uczelnie wyższe. Ranking 2023. KUL w Lublinie, Politechnika Bydgoska i Śląski Uniwersytet Medyczny w czołówce

Liderem najpopularniejszych profili uczelni wyższych w kwietniu 2023 r. ponownie okazał się Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Zdobył on 9,3 tys. interakcji ze strony użytkowników. Ten profil pozostał na zajmowanym w minionym miesiącu miejscu. Pogorszył jednak nieco swój wynik z marca, miał bowiem o 700 interakcji mniej.

Lokatę numer dwa, z wynikiem 7,1 tys. interakcji, zajęła Politechnika Bydgoska. Ta uczelnia wskoczyła na tę pozycję z miejsca siódmego, poprawiając swój wynik o 1,2 tys. interakcji.

Na miejscu trzecim znów uplasował się Śląski Uniwersytet Medyczny, który uzyskał 7 tys. interakcji, czyli tyle samo, co w rankingu z minionego miesiąca.

uczelnie wyzsze ranking facebook kwiecien 2023 top3

Największy przyrost nowych fanów w kwietniu uzyskały: Uniwersytet Warszawski (+219), Śląski Uniwersytet Medyczny (+196), Politechnika Wrocławska (+190) oraz Politechnika Gdańska (+187). Pod tym względem dobrze wypadły także: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (+152) i Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (+150). Żadna uczelnia, która znalazła się w kwietniowym rankingu, nie odnotowała ubytku obserwatorów.

W badanym okresie najaktywniejszym profilem okazał się ten należący do Politechniki Bydgoskiej. W ciągu miesiąca na facebookowej stronie tej uczelni opublikowano 127 postów. Z tak dobrym wynikiem profil ten pozostał w badanym okresie bezkonkurencyjnym. Za nim znalazł się Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (114 publikacji). Najmniej postów znalazło się na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (21 wpisów).

Pod względem zebranych reakcji w kwietniu najlepiej wypadł Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (8,6 tys.). Największą liczbę komentarzy pod swoimi wpisami miał Śląski Uniwersytet Medyczny (383). W badanym okresie internauci najchętniej udostępniali publikacje Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (1,2 tys. share’ów).

uczelnie wyzsze ranking facebook kwiecien 2023

Uczelnie wyższe w kwietniu 2023 r. Najpopularniejsze posty

Najpopularniejszym wpisem na Facebooku w kwietniu, w przypadku uczelni wyższych, był post należący do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (2,3 tys. interakcji). Wpis był informacją dotyczącą specjalistów Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, szpitala klinicznego SUM. Publikacja ta miała również najwięcej reakcji (2,1 tys.) oraz komentarzy (102).

Na 2. miejscu wśród popularnych wpisów znalazł się post stworzony przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu (1,9 tys. interakcji). Publikacja odnosiła się do Kliniki Katedry Epizootiologii Ptaków i Zwierząt Egzotycznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UPW. Twórcy posta prosili o nagłośnienie ważnej sprawy. Wpis zdobył też najwięcej udostępnień (1,1 tys.).

Miejsce 3. zajęła publikacja Politechniki Gdańskiej. Wpis z ostatniego miejsca na podium zyskał 1,8 tys. interakcji. Zapraszał on na wirtualny spacer po uczelni.

uczelnie wyzsze ranking facebook kwiecien 2023 posty

Podsumowując, w kwietniowym zestawieniu w pierwszej trójce znalazły się Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Politechnika Bydgoska oraz Śląski Uniwersytet Medyczny. To właśnie te profile wypadły w bieżącym zestawieniu najkorzystniej, najbardziej angażując swoich fanów do wejścia w interakcję.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszego badania, zachęcamy do skorzystania z jego wersji premium. Znajdują się tam informacje dot. sentymentu użytkowników do poszczególnych marek, zasięgów postów i kanałów, wartości ekwiwalentu marketingowego oraz jakościową ocenę komunikacji dokonaną przez naszych analityków. Ranking obejmuje jedynie najpopularniejsze profile. Liczba monitorowanych profili może być większa niż w przedstawionym zestawieniu. W sprawie dostępu do części premium prosimy o kontakt na [email protected].