Popularność uczelni wyższych na Facebooku w marcu 2023 r. KUL na 1. miejscu zestawienia

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Analitycy IBiMS sprawdzili, jak w marcu 2023 r. radziły sobie uczelnie wyższe na Facebooku. W badanym czasie ranking pod względem popularności i uzyskanych interakcji wygrał Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Na miejscu 2. uplasował się Uniwersytet Warszawski, zaś miejsce 3. zdobył Śląski Uniwersytet Medyczny. Jak sytuacja przedstawiała się w przypadku pozostałych graczy na tym rynku?

Uczelnie wyższe. Ranking 2023. KUL w Lublinie, Uniwersytet Warszawski i Śląski Uniwersytet Medyczny w czołówce

Liderem najpopularniejszych profili uczelni wyższych w marcu 2023 r. okazał się Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Zdobył on 10 tys. interakcji ze strony użytkowników. Ten profil awansował na miejsce pierwsze z miejsca czwartego. Znacznie poprawił też swój wynik z lutego, bo aż o 4,1 tys. interakcji.

Lokatę numer dwa, z wynikiem 7,4 tys. interakcji, zajął Uniwersytet Warszawski. Ta uczelnia wskoczyła na tę pozycję z miejsca trzeciego, poprawiając swój wynik o 1 tys. interakcji.

Na miejscu trzecim uplasował się Śląski Uniwersytet Medyczny, który uzyskał 7 tys. interakcji. W rankingu z minionego miesiąca nie pojawił się on wcale, ze względu na zbyt słabe wyniki.

uczelnie wyzsze ranking facebook marzec 2023 top3

Największy przyrost nowych fanów w marcu uzyskały: Uniwersytet SWPS (+774), Wojskowa Akademia Techniczna (+404), Politechnika Wrocławska (+323), Gdański Uniwersytet Medyczny (+236) oraz  Śląski Uniwersytet Medyczny (+226). Pod tym względem dobrze wypadły także: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie (+201) i Uniwersytet Warszawski (+196). Żadna uczelnia, która znalazła się w marcowym rankingu, nie odnotowała ubytku obserwatorów.

W badanym okresie najaktywniejszym profilem okazał się ten należący do Politechniki Białostockiej. W ciągu miesiąca na facebookowej stronie tej uczelni opublikowano 215 postów. Z tak dobrym wynikiem profil ten pozostał w badanym okresie bezkonkurencyjnym. Za nim znalazł się Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (147 publikacji). Najmniej postów znalazło się na stronie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (34 wpisy).

Pod względem zebranych reakcji w marcu najlepiej wypadł Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (8,7 tys.). Największą liczbę komentarzy pod swoimi wpisami miał Gdański Uniwersytet Medyczny (781). W badanym okresie internauci najchętniej udostępniali publikacje Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie (1,2 tys. share’ów).

uczelnie wyzsze ranking facebook marzec 2023

Uczelnie wyższe w marcu 2023 r. Najpopularniejsze posty

Najpopularniejszym wpisem na Facebooku w marcu, w przypadku uczelni wyższych, był post należący do Uniwersytetu SWPS (2,4 tys. interakcji). Wpis przedstawiał studentkę i jej małą córeczkę, które wspólnie uczęszczają na wykłady na uczelni. Publikacja ta miała również najwięcej reakcji (2,3 tys.).

Na 2. miejscu wśród popularnych wpisów znalazł się post stworzony przez Politechnikę Krakowską im. Tadeusza Kościuszki (1,7 tys. interakcji). Publikacja informowała o śmierci prof. dr hab. inż. arch. Andrzeja Białkiewicza, Rektora Politechniki Krakowskiej.

Miejsce 3. zajęła publikacja Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wpis z ostatniego miejsca na podium zyskał 1,7 tys. interakcji. Miał też największą liczbę udostępnień (952). Najwięcej komentarzy zebrał wpis Akademii Pomorskiej w Słupsku (108 komentarzy).

uczelnie wyzsze ranking facebook marzec 2023 posty

Podsumowując, w marcowym zestawieniu w pierwszej trójce znalazły się Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Warszawski oraz Śląski Uniwersytet Medyczny. To właśnie te profile wypadły w bieżącym zestawieniu najkorzystniej, najbardziej angażując swoich fanów do wejścia w interakcję.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszego badania, zachęcamy do skorzystania z jego wersji premium. Znajdują się tam informacje dot. sentymentu użytkowników do poszczególnych marek, zasięgów postów i kanałów, wartości ekwiwalentu marketingowego oraz jakościową ocenę komunikacji dokonaną przez naszych analityków. Ranking obejmuje jedynie najpopularniejsze profile. Liczba monitorowanych profili może być większa niż w przedstawionym zestawieniu. W sprawie dostępu do części premium prosimy o kontakt na [email protected].