Popularność uczelni wyższych na Facebooku w styczniu 2023 r. UMK w Toruniu liderem rankingu

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Analitycy IBiMS sprawdzili, jak w styczniu 2023 r. radziły sobie uczelnie wyższe na Facebooku. W badanym czasie ranking pod względem popularności i uzyskanych interakcji wygrał Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Na miejscu 2. uplasował się Śląski Uniwersytet Medyczny, zaś miejsce 3. zdobył Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Jak sytuacja przedstawiała się w przypadku pozostałych graczy na tym rynku?

Uczelnie wyższe. Ranking 2023. UMK w Toruniu, Śląski Uniwersytet Medyczny i KUL Jana Pawła II w czołówce

Liderem najpopularniejszych profili uczelni wyższych w styczniu 2023 r. okazał się Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobył on 5,9 tys. interakcji ze strony użytkowników. Dla tego profilu był to bardzo duży awans, bowiem na miejsce pierwsze wskoczył, z zajmowanego w grudniu, miejsca czternastego.

Lokatę numer dwa, z wynikiem 5,8 tys. interakcji, zajął Śląski Uniwersytet Medyczny. Ta uczelnia zachowała swoje miejsce z poprzedniego miesiąca.

Na miejscu trzecim uplasował się Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, który uzyskał 5,6 tys. interakcji. Wskoczył on na tę lokatę z miejsca piątego.

uczelnie wyzsze facebook ranking styczen 2023 top3

Największy przyrost nowych fanów w styczniu uzyskały: Uniwersytet SWPS (+1,6 tys.), Politechnika Wrocławska (+334), Uniwersytet Wrocławski (+292) oraz Uniwersytet Warszawski (+289). Pod tym względem dobrze wypadły także:  Politechnika Gdańska (+269) oraz Śląski Uniwersytet Medyczny (+268). Żadna uczelnia, która znalazła się w styczniowym rankingu, nie odnotowała ubytku obserwatorów.

W badanym okresie najaktywniejszym profilem okazał się ten należący do Politechniki Białostockiej. W ciągu miesiąca na facebookowej stronie tej uczelni opublikowano 132 posty. Z tak dobrym wynikiem profil ten pozostał w badanym okresie bezkonkurencyjnym. Za nim znalazł się Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (115 publikacji). Najmniej postów znalazło się na stronie Politechniki Gdańskiej (20 wpisów).

Pod względem zebranych reakcji w styczniu najlepiej wypadły Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Oba profile miały ich po 5,1 tys. Największą liczbę komentarzy pod swoimi wpisami miał Śląski Uniwersytet Medyczny (433). W badanym okresie internauci najchętniej udostępniali publikacje Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (552 share’ów).

uczelnie wyzsze facebook ranking styczen 2023

Uczelnie wyższe w styczniu 2023 r. Najpopularniejsze posty

Najpopularniejszym wpisem na Facebooku w styczniu, w przypadku uczelni wyższych, był post należący do Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (1,4 tys. interakcji). Wpis był informacją o śmierci prof. dr hab. n. med. Przemysława Jałowieckiego, nauczyciela akademickiego. Publikacja ta miała również najwięcej reakcji (1,1 tys.) oraz komentarzy (172).

Na 2. miejscu wśród popularnych wpisów znalazł się post stworzony przez Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (1,2 tys. interakcji). Publikacja była przestrogą dotyczącą wymierania pszczół. Ten post zgromadził również największą liczbę udostępnień (283).

Miejsce 3. zajęła publikacja Politechniki Gdańskiej, która dotyczyła doktorantki Izabeli Malinowskiej z Katedry Inżynierii Procesowej i Technologii Chemicznej na Wydziale Chemicznym. Wpis z ostatniego miejsca na podium zyskał 1,1 tys. interakcji.

uczelnie wyzsze facebook ranking styczen 2023 posty

Podsumowując, w styczniowym zestawieniu w pierwszej trójce znalazły się Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,  Śląski Uniwersytet Medyczny oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. To właśnie te profile wypadły w bieżącym zestawieniu najkorzystniej, najbardziej angażując swoich fanów do wejścia w interakcję.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszego badania, zachęcamy do skorzystania z jego wersji premium. Znajdują się tam informacje dot. sentymentu użytkowników do poszczególnych marek, zasięgów postów i kanałów, wartości ekwiwalentu marketingowego oraz jakościową ocenę komunikacji dokonaną przez naszych analityków. Ranking obejmuje jedynie najpopularniejsze profile. Liczba monitorowanych profili może być większa niż w przedstawionym zestawieniu. W sprawie dostępu do części premium prosimy o kontakt na [email protected].