Prezydenci i miasta wojewódzkie na Facebooku – ranking czerwiec 2021

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Czerwiec był bardzo intensywnym czasem w polskiej polityce. Znalazło to też wyraz w naszym comiesięcznym rankingu komunikacji facebookowej prezydentów i urzędów miast wojewódzkich. Są zmiany na czele, mocne wejście zaliczył Konrad Fijołek. Jak wypadli pozostali? Zapraszamy do lektury!

 

PREZYDENCI

Raport został oparty o dane pozyskane w dniach 1-30.06.2021 autorskimi narzędziami IBIMS. Zostało zbadanych 18 profili prezydentów miast wojewódzkich na portalu Facebook oraz 18 profili miast wojewódzkich. Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jest jednym z liderów krajowej polityki. Sprawia to, że jest on głosem ważnym dla mieszkańców w całej Polsce, nie tylko w Warszawie. Stąd jego wynik mocno odbiega od wyników pozostałych prezydentów i nie do końca uprawnione jest porównywanie go z innymi włodarzami miast, dlatego pokazujemy wyniki jego profilu, nie biorąc jednak ich pod uwagę w ocenie najefektywniejszej komunikacji samorządowej. 

Liderem prezydentów miast na Facebooku jest Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. W rankingu zajął pierwsze miejsce nie tylko przy sumie interakcji (która jest najważniejszym czynnikiem), ale i aktywności – w badanym okresie Prezydent Sutryk opublikował aż 198 postów (6,6 posta dziennie!). Na drugim miejscu znajduje się Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz z bardzo wysokim wskaźnikiem zaangażowania internautów (204 197, tylko 296 mniej od Prezydenta Sutryka). Prezydent Dulkiewicz opublikowała 110 postów, o 88 mniej niż Prezydent Wrocławia.

Bardzo mocne wejście zaliczył nowy Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek. Publikując 174 posty zebrał prawie 83 tys. interakcji, co pozwoliło mu na zajęcie 3 miejsca w naszym zestawieniu. Oby tak dalej!

Niezmiennie słabo wygląda sytuacja prezydentów Truskolaskiego z Białegostoku i Wójcickiego Gorzowa Wielkopolskiego. Prezydent Truskolaski w minionym okresie opublikował 4 posty uzyskując 163 interakcje, natomiast Prezydent Wójcicki nie opublikował nic. Wciąż nie rozumiemy skąd to wynika to unikanie Facebooka przez tych włodarzy.

Najwięcej fanów przybyło Prezydentowi Fijołkowi z Rzeszowa – 3,3 tys. nowych obserwujących. Ubyło fanów Prezydentowi Wójcickiemu (-10) i Prezydentowi Wencie z Kielc (-13).

W TOP15 postów znajdziemy posty trzech prezydentów – Prezydent Aleksandry Dulkiewicz, Prezydenta Jacka Sutryka i Prezydenta Konrada Fijołka. Najpopularniejszym postem był post Prezydent Dulkiewicz z gratulacjami zwycięstwa Prezydentowi Fijołkowi.

 

MIASTA

Łódź nadal dominuje w rankingu miast, choć w kategorii przyrostu nowych fanów to Warszawa jest liderem. Łódź w badanym okresie zebrała 311 tysięcy interakcji, publikując 469 postów (15,6 posta dziennie). Świetny wynik.

Na drugim miejscu pod względem sumy interakcji znajduje się Warszawa – stolica zebrała 161 tys. zaangażowań internautów, o 70 tysięcy wyprzedzając znajdujący się na trzeciej pozycji Wrocław.

Aż sześć miast uzyskało mniej niż 10 tysięcy interakcji – Rzeszów, Kielce, Gorzów Wlkp., Olsztyn, Szczecin, Zielona Góra. Najgorzej sytuacja wygląda w Zielonej Górze, gdzie profil miasta nie osiągnął nawet 100 interakcji, mimo 74 publikacji.

Jeżeli chodzi o aktywność, poza bezkonkurencyjną Łodzią, najaktywniejsze są Kraków, Wrocław i Warszawa. Najmniej aktywny był profil Olsztyna. Miasto opublikowało 28 postów, to jest mniej niż średnio jeden post dziennie.

Wśród TOP15 postów znajdziemy posty z czterech miast – po 6 postów z Łodzi i Warszawy, 2 posty z Gdańska i jeden post z Krakowa. Najpopularniejszym postem miejskim był post z Łodzi dot. remontu ul. Wschodniej. Zebrał on 9,2 tys. interakcji.