W październiku 2024 Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych przeprowadził analizę aktywności profili firm transportu miejskiego na Facebooku. Podobnie jak w poprzednich miesiącach, badanie uwzględniało liczbę fanów, wzrost liczby obserwujących, liczbę postów oraz najważniejszy wskaźnik – liczbę interakcji. Ten wskaźnik najlepiej oddaje skuteczność komunikacji w mediach społecznościowych.
Kto znalazł się na podium?
Liderzy rankingu
Po raz kolejny, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. w Krakowie okazało się liderem w naszym zestawieniu. W październiku opublikowali na swoim profilu aż 194 posty, które osiągnęły 17 tys. interakcji. Wzrost liczby fanów o 471 i liczba zdobytych reakcji (9,9 tys.) świadczą o stabilnym zaangażowaniu odbiorców.
Z wynikiem 7 tys. interakcji, Warszawski Transport Publiczny uplasował się na drugim miejscu w rankingu. Profil opublikował 79 postów, a liczba reakcji (3,2 tys.) i komentarzy (1,9 tys.) pokazuje, że odbiorcy chętnie angażują się pod postami stołecznego przewoźnika.
Na trzecim miejscu znalazło się MPK-Łódź Sp. z o.o. z wynikiem 6,8 tys. interakcji. Profil przyciągnął uwagę 74 postami i zebrał 4,1 tys. reakcji. To dowód na to, że przemyślane treści skutecznie budują zaangażowanie fanów.
Przyrost fanów
Pod względem wzrostu ilości nowych fanów na profilu wyróżnić możemy lidera naszego zestawienia – MPK Kraków, który w październiku zdobył 471 nowych obserwujących i tym samym zakończył miesiąc z bazą fanów na poziomie 96 tys..
Kolejne miejsca należą do WTP (170 nowych fanów i baza na poziomie 58 tys.), Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy (135 nowych fanów i baza na poziomie 24 tys.), Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego we Włocławku (110 nowych fanów i baza na poziomie 3,1 tys.) oraz MPK Łódź (96 nowych fanów i baza na poziomie 26 tys.).
Porównanie września i października 2024
Porównując październikowe wyniki z wrześniowymi, zauważamy, że MPK Kraków, mimo spadku interakcji z 24 tys. do 17 tys., utrzymało pozycję lidera. Warszawski Transport Publiczny awansował w październiku o 3 oczka w rankingu, przy wzroście liczby interakcji o 2 tys. i publikacji mniejszej ilości postów niż we wrześniu. Stabilną pozycję utrzymuje MPK Łódź – 3. miejsce i nieznaczny wzrost zaangażowania internautów (6,3 tys. interakcji we wrześniu – 6,8 tys. interakcji w październiku).
Znaczny spadek zaangażowania zaobserwowano na profilu Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie – z 2. pozycji we wrześniu, na 8. pozycję w październiku. Firma opublikowała 10 postów mniej i uzyskała aż 3,5 tys. interakcji mniej.
Podsumowanie
Podsumowując, październik 2024 przynosi zróżnicowane wyniki dla profili komunikacji miejskiej. MPK Kraków utrzymało pozycję lidera, choć z widocznym spadkiem liczby interakcji, co wskazuje na możliwość przesycenia treści lub potrzebę nowych form zaangażowania.
Aby poprawić wizerunek w sieci, komunikacja miejska powinna stawiać na treści wizualne i autentyczne posty, które angażują odbiorców. Regularne interakcje z użytkownikami, szybkie odpowiedzi na komentarze i organizowanie sesji Q&A mogą budować zaufanie i lojalność pasażerów. Warto także publikować edukacyjne treści, które podkreślają korzyści z korzystania z komunikacji miejskiej, co wzmocni relację z lokalną społecznością.
Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszego badania, zachęcamy do skorzystania z jego wersji premium. Znajdują się tam informacje dot. sentymentu użytkowników do poszczególnych marek, zasięgów postów i kanałów, wartości ekwiwalentu marketingowego oraz jakościową ocenę komunikacji dokonaną przez naszych analityków. Ranking obejmuje jedynie najpopularniejsze profile. Liczba monitorowanych profili może być większa niż w przedstawionym zestawieniu. W sprawie dostępu do części premium prosimy o kontakt na [email protected].