Sylwester Marzeń z Dwójką 2022/2023 – co mówiła o tym sieć?

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Sylwester marzeń z Dwójką, jak co roku, przyciągnął przed ekrany telewizorów miliony ludzi. Tysiące bawiło się zaś podczas tej imprezy w Zakopanem. Nie obyło się jednak bez kontrowersji wokół tego wydarzenia. Co na ten temat mówili internauci?

Sylwester w Zakopanem – gwiazdy

Transmisja imprezy, jaką był Sylwester Marzeń z Dwójką 2022/2023 rozpoczęła się na kanale TVP 2 31 stycznia o godzinie 20:00. W Zakopanem, stolicy polskich Tatr, wystąpiły takie gwiazdy jak: Zenek Martyniuk, Edyta Górniak, Justyna Steczkowska wraz z synami, Sara James, Viki Gabor, Marina, Golec uOrkiestra, Komodo, Thomas Anders, Daria, Jan Majewski, Dzidzio (ukraińska gwiazda), Felivers, Maja Hyży, Kasia Moś, KOMBI Łosowski, Blanka, Kuba Szmajkowski, Don Vasyl, Staszek Karpiel-Bułecka, Daria, Marcin Miller i zespół Boys, Piękni i Młodzi, Defis, Playboys, Weekend, Classic, MiłyPan, Sławomir i Kajra oraz Voyager. Zagraniczną gwiazdą wieczoru był zespół Black Eyed Peas.

Prowadzącymi Sylwester Marzeń z Dwójką byli zaś Ida Nowakowska, Iza Krzan, Małgorzata Tomaszewska, Tomasz Kammel, Norbi oraz Aleksander Sikora.

Sylwester Marzeń z Dwójką 2022/2023 bez Mel C

Nie obyło się bez kontrowersji wokół tematu Sylwestra Marzeń z Dwójką. Miało to miejsce zarówno jeszcze przed imprezą, podczas jej trwania, jak i po jej zakończeniu.

Pierwszą rzeczą, która wywołała szum medialny, była rezygnacja Mel C z występu na imprezie w
Zakopanem. Brytyjska piosenkarka, która miała być zagraniczną gwiazdą wieczoru, niespodziewanie odmówiła udziału w koncercie. 26 grudnia poinformowała o tym fakcie na swoim Instragramie.

„W świetle spraw, na jakie zwrócono mi uwagę, które nie pozostają w zgodzie ze społecznościami, jakie wspieram, obawiam się, że nie będę mogła wystąpić w Polsce w Sylwestra, jak do tej pory planowałam. Mam nadzieję wrócić tam wkrótce” – napisała artystka.

Jej decyzja miała być podobno podyktowana „naciskiem internetowych komentarzy” na temat tzw. „stref wolnych od LGBT” i prześladowań, do jakich rzekomo dochodzi w Polsce.

Sylwester w TVP 2 – kolejne kontrowersje

Telewizja Polska podjęła się więc zaproszenia na Sylwester Marzeń z Dwójką kogoś innego. Padło na amerykański zespół Black Eyed Peas, który ostatecznie zgodził się zawitać do Polski. Czy to była dobra decyzja TVP? Po skandalu z Mel C okazało się, że za sprawą Black Eyed Peas wybuchł kolejny. Nie dość, że podczas swojego występu członkowie zespołu mieli na ramionach „tęczowe” przepaski odnoszące się do środowisk LGBT, to po koncercie jeden z piosenkarzy wystosował specjalne nagranie do fanów.

Will.i.am, lider zespołu, powiedział: „Jesteśmy Black Eyed Peas. PEAS, ewentualnie PEACE, czyli pokój. Nie Black Eyed PiS! Wspieramy jedność, miłość, tolerancję”. To krótkie, aczkolwiek wymowne wideo, mogło nie spodobać się osobom zarządzającym Telewizją Polską.

Na tym się jednak nie zakończyło. Will.i.am wytłumaczył również, dlaczego wraz z zespołem zdecydowali się na zagranie koncertu w Polsce. „Czasem trzeba udać się do miejsca, które reprezentuje inne poglądy i tam inspirować innych ludzi” – wyjaśnił.

Sylwester Marzeń z Dwójką – gdzie i ile mówiło się o tym w sieci?

Temat, jakim był Sylwester Marzeń z Dwójką, okazał się być bardzo popularnym w Internecie. W badanym okresie, czyli od 31 grudnia 2022 do 1 stycznia 2023, o tym wydarzeniu wypowiadano się tam aż 117 tys. razy. Temat zebrał 155 mln łącznego zasięgu, w publikacjach redakcyjnych pojawił się 868 razy i zgromadził 1,89 mln wszystkich reakcji w sieci.

O Sylwestrze w Zakopanem najczęściej wzmiankowano na Facebooku (ponad 45 tys. razy). Na tym kanale zebrał też największą liczbę interakcji (około 375 tys.). Sporo interakcji miał również na TikToku (ponad 225 tys.).

Sylwester Marzeń w TVP 2 najwięcej polubień miał na TikToku (ponad 831 tys.), największą liczbę komentarzy zebrał na Facebooku (ponad 98 tys.), zaś najczęściej udostępniano go na TikToku (ponad 82,5 tys. razy).

sylwester marzen z dwojka dyskusje w sieci

Koncert sylwestrowy w TVP 2 – liczba wypowiedzi i zasięg dyskusji

Sylwester Marzeń z Dwójką najwięcej wzmianek miał 31 grudnia między godziną 20:00 a 21:00. Jest to całkowicie zrozumiałe – punktualnie o 20:00 rozpoczęła się bowiem transmisja wydarzenia na TVP 2. Kolejny duży wzrost wzmiankowania na temat Sylwestra w Zakopanem odnotowano 1 stycznia o godzinie 12:00.

Potencjalny zasięg dyskusji w sieci największy był 31 grudnia około godziny 23:00. Kolejny pik dotyczący zasięgu pojawił się 1 stycznia około godziny 15:00.

sylwester w zakopanem sasieg dyskusji

Nastroje wokół Sylwestra Marzeń z Dwójką

Jakie były nastroje wśród internautów, jeśli chodzi o Sylwester Marzeń z Dwójką 2022/2023? W badanym okresie pozytywne oraz negatywne odczucia utrzymywały się na względnie stałym poziomie. 31 grudnia o godzinie 3:00 nad ranem nastąpił skok nastrojów pozytywnych, a między 11:00 a 13:00 dominowały te negatywne. Między 16:00 a 19:00 również panowało więcej negatywnych odczuć w sieci.

Zmieniło się to o godzinie 20:00, kiedy rozpoczęła się transmisja programu. Pozytywne nastroje wzięły wtedy górę i utrzymywały się wyżej od negatywnych do godziny 3:00 dnia następnego. 1 stycznia do końca dnia wokół tematu dominowały już nastroje negatywne.

sylwester marzen 2022 2023 nastroje w sieci

Sylwester Marzeń z Dwójką 2022/2023 – konteksty wypowiedzi

W kontekście Sylwestra Marzeń z Dwójką w sieci najczęściej padały takie stwierdzenia jak: „tęczowa opaska”, „wyborca PiS”, „brawo TVP”, „zaparty dech”, „piękny pstryczek”, „znakomity kicz”, „sprawa polityczna”, „nowoczesne szambo”, „pozytywne zaskoczenie” czy „totalne dno”.

Najwięcej kontrowersji wywołał występ Black Eyed Peas, a dokładniej opaski, które członkowie zespołu mieli na ramionach. W tym właśnie kontekście w rozmowach w sieci padały słowa „tęczowa opaska”.  Wśród ludzi, jak sami pisali, wywołało to „pozytywne zaskoczenie”. Wypowiadali się, że występ zagranicznych artystów to „piękny pstryczek” w stronę polskiego rządu i „wyborcy PiS”. Dlatego też wypowiadano się o tym występie w kontekście „sprawy politycznej”.

O samym Sylwestrze w Zakopanem również mówiło się w negatywny sposób. Świadczą o tym słowa: „znakomity kicz”, „nowoczesne szambo” czy „totalne dno”. Wiadomo, że na pewno były osoby, którym wydarzenie zorganizowane przez Telewizję Polską nie przypadło do gustu. Były jednak i słowa pochwały –„brawo TVP”.

sylwester z dwojka konteksty wypowiedzi