TikTok w polityce: Nowa arena dla polskich polityków w 2023 roku

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Analitycy Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych tym razem przyjrzeli się aktywności polityków na TikToku. TikTok jest platformą, która skupia się na krótkich formach wideo z często lekkim i zabawnym przekazem. Politycy mogą wykorzystywać TikToka, głównie aby wzmocnić swoją obecność w mediach społecznościowych i dotrzeć do szerszej publiczności, szczególnie do młodszych odbiorców. Jak prezentuje się polska scena polityczna w 2023 roku na tej platformie?

Liderzy na TikToku: Top 5 najbardziej wpływowych profili

Zdecydowanym liderem na TikToku okazał się Sławomir Mentzen. Profil polityka zdobył 16,4 mln interakcji. To ogromna liczba, która wskazuje na bardzo duże zaangażowanie społeczności i tworzenie ciekawych treści. Na platformie opublikowano 343 tiktoki, które wywołały 15,5 mln polubień, 390 tys. komentarzy i zostały obejrzane ponad 250 mln razy. 

Drugie miejsce w naszym zestawieniu należy do Donalda Tuska. Pomimo znacznie mniejszej bazy obserwujących (475,9 tys.) i trzykrotnie mniejszej ilości opublikowanych postów (110) niż lider, profil bardzo angażował użytkowników TikToka w 2023 roku. Zanotowano 7,6 mln interakcji, w tym ponad 7 mln polubień oraz prawie 300 tys. komentarzy, które zdobyły prawie 142 mln wyświetleń.

Na trzeciej pozycji uplasował się profil Patryka Jakiego. Polityk opublikował 290 tiktoków, które wygenerowały 68,7 mln wyświetleń. Łącznie zebrano 3,5 mln interakcji (prawie 3,1 mln polubień i 171 tys. komentarzy), co świadczy o rosnącym zaangażowaniu społeczności.

Czwarte miejsce należy do Wandy Nowickiej, której 156 publikacji, wyświetlono prawie 32 mln razy. Wanda Nowicka zdobyła na TikToku w ubiegłym roku blisko 3,5 mln interakcji (ok. 13 tys. mniej od Patryka Jakiego), można wyróżnić tu ponad 3,3 mln polubień oraz 101 tys. komentarzy. 

Top 5 rankingu zamyka profil Szymona Hołowni. Polityk może pochwalić się imponującą liczbą wyświetleń – opublikował 139 publikacji, które w 2023 roku obejrzano prawie 71,3 mln razy. Jego posty zdobyły 3,3 mln interakcji, w tym ponad 3 mln polubień i 155 tys. komentarzy. 

Aktywność polityków na TikToku

Najbardziej aktywnym politykiem w 2023 roku był Ryszard Wilk, który opublikował 892 posty. Jego treści wywołały wysokie zaangażowanie i zdobyły 2 mln interakcji (1,7 mln polubień i 116,6 tys. komentarzy). Warto również zwrócić uwagę na imponującą liczbę wyświetleń – tiktoki Ryszarda Wilka zostały obejrzane prawie 51 mln razy. 

Wśród 50 analizowanych profili, największy przyrost fanów w 2023 roku odnotował profil Sławomira Mentzena. Zdecydowanie zdeklasował konkurencję przyciągając uwagę 446 tys. użytkowników TikToka. Tuż za nim widoczny jest profil Donalda Tuska (339 tys. nowych fanów), a także profile Janusza Korwina-Mikke (93 tys.), Patryka Jakiego (88,4 tys.), Dominika Tarczyńskiego (69,6 tys.), Ryszarda Wilka (54,2 tys.) czy Agnieszki Dziemianowicz-Bąk (53,1 tys.). 

Podsumowanie

Przeprowadzając analizę komunikacji polityków w 2023 roku na TikToku można zaobserwować niewielką liczbę bardzo aktywnych profili. Daje to pewne możliwości na dotarcie, mniej widocznych jednostek polskiej sceny politycznej w mediach społecznościowych, do szerokiego grona odbiorców. Warto zwrócić uwagę, że nie wystarczy publikować dużej ilości postów, ale należy przede wszystkim skupić się na jakości treści i zainteresowaniu odbiorców poprzez śledzenie aktualnych trendów.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym raportem. Całe zestawienie dostępne [TUTAJ].

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszego badania, zachęcamy do skorzystania z jego wersji premium. Znajdują się tam informacje dot. sentymentu użytkowników do poszczególnych marek, zasięgów postów i kanałów, wartości ekwiwalentu marketingowego oraz jakościową ocenę komunikacji dokonaną przez naszych analityków. Ranking obejmuje jedynie najpopularniejsze profile. Liczba monitorowanych profili może być większa niż w przedstawionym zestawieniu. W sprawie dostępu do części premium prosimy o kontakt na [email protected].