TikTok z nowym trendem; Twitter wprowadza oferowanie subskrypcji publikowanych treści

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Twitter wprowadza oferowanie subskrypcji publikowanych treści

Elon Musk poinformował, że użytkownicy Twittera będą mieli możliwość oferowania innym internautom subskrypcji publikowanych treści. Funkcja ta ma być dostępna w ramach opcji monetyzacji.

Przez pierwsze 12 miesięcy platforma nie będzie partycypować w zyskach z takich subskrypcji. Co to oznacza dla korzystających z Twittera? Będą oni zachowywać około 70 procent swoich przychodów, już po uwzględnieniu opłat. Czytaj więcej…

TikTok z nowym trendem. Wszystko za sprawą deinfluencerów

W social mediach coraz częściej pojawiają się tzw. deinfluencerzy, czyli osoby opisywane jako antykonsumpcyjne. Szczególnie prężnie działają na TikToku. Hasztag #deinfluencing ma tam bowiem prawie 490 milionów wzmianek.

Na czym polega nowy trend zapoczątkowany przez deinfluencerów? Na swoich nagraniach mówią o tym, jakich produktów nie kupować twierdząc, że nie są one warte swojej ceny lub są złej jakości. Takie działania mają mieć wpływ na racjonalne zakupy dóbr oraz usług. Ten trend może jednak niepokoić ze względu na to, że marki oraz influencerzy mogą wykorzystać go do celów marketingowych. Czytaj więcej…

Polska zablokuje TikToka? Znamy stanowisko pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa

W Stanach Zjednoczonych trwają dyskusje na temat zablokowania TikToka. Tajwan oraz Indie całkiem odcięły się od tego medium. Jak będzie z chińską platformą w Polsce? O to Dziennik Gazeta Prawna zapytał Janusza Cieszyńskiego, sekretarza stanu w KPRM, pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Czy TikTok zniknie z Polski? Jakie jest stanowisko polskiego rządu w tej sprawie? Czytaj więcej…

Grupa Wagnera na YouTube. W serwisie pojawiły się dziesiątki propagandowych klipów

Propagandowe klipy, które gloryfikują oskarżaną o zbrodnie wojenne Grupę Wagnera, pojawiły się w serwisie YouTube. Nagrania nie tylko promują tę słynącą z brutalności organizację, ale służą też do zbierania funduszy na amunicję oraz zachęcania do wstępowania w szeregi grupy.

Istnieją dowody, że algorytm YouTube wykorzystywany jest do podsycania prorosyjskiej dezinformacji. Gdy klipy Grupy Wagnera się kończą, użytkownicy kierowani są do coraz bardziej brutalnych filmów dotyczących organizacji. Nagrania te naruszają wytyczne dla społeczności portalu, zakazujące „treści chwalących lub usprawiedliwiających akty przemocy popełniane przez brutalne organizacje ekstremistyczne, przestępcze lub terrorystyczne”. Czytaj więcej…

Google liderem zasięgowym w polskim Internecie

Według marcowego badania Mediapanel w polskim Internecie dwaj wydawcy niezmiennie przekraczają 90 procent zasięgu i przyciągają użytkowników najdłużej. Są to serwisy oraz aplikacje Grupy Google, które w marcu odwiedziło aż 98,26 procent wszystkich użytkowników sieci w Polsce, oraz Meta Platforms, która zanotowała 91,01 procent zasięgu.

Wyniki badań nie kłamią – liderem zasięgowym w polskim Internecie cały czas pozostaje Google. Czytaj więcej…