Sezon przeziębień i częstszych zachorowań to jesienią i zimą coś zupełnie normalnego. Tym razem wirusy postanowiły zaatakować ze wzmożoną siłą i do Polski nadeszła „potrójna epidemia”. Tridemia, bo tak nazwali ją lekarze, to nic innego jak grypa, Covid-19 i RSV razem wzięte. Co na ten temat mówiło się w sieci? Sprawdziliśmy, jak na wieści o tridemii zareagowali internauci.
Tridemia – co to takiego?
Po raz pierwszy stwierdzenie tridemia pojawiło się w sieci 26 października 2022 roku w artykule zamieszczonym na stronie Rzeczpospolitej. To właśnie z tej publikacji można było dowiedzieć się, czym jest „potrójna epidemia”, czyli połączenie grypy, Covid-19 i wirusa RSV.
Covid-19 to już dla Polaków nic nowego. O grypie i jej ciągłych mutacjach również wiemy nie od dziś. Z wirusem RSV, który wywołuje powszechną chorobę układu oddechowego z objawami niemal identycznymi jak przeziębienie, też wiele osób miało styczność. Jednak kombo w postaci połączenia tych trzech chorób mogło wywołać nieco obaw. Czy słusznie?
Tridemia – czy trzeba się jej bać?
Zarówno grypa, Covid-19, jak i wirus RSV przenoszą się drogą kropelkową. Chory zazwyczaj nie wie, którym wirusem został zakażony, ponieważ wszystkie wywołują bardzo podobne objawy. Podwyższona temperatura, kaszel, ból gardła, ogólne osłabienie czy bóle stawowo-mięśniowe to standard przy każdej z tych infekcji. Czy któregoś z wirusów należy obawiać się bardziej?
Jak twierdzą lekarze, wszystkie trzy wirusy są jednakowo groźne i żadnego nie należy lekceważyć. Na przykład Covid-19 u dzieci czy osób starszych jest wyjątkowo niebezpieczny, a grypa może powodować powikłania, które są bardzo niekorzystne w przypadku osób chorujących na astmę.
Jak uchronić się przed zakażeniem? Podobno najlepszym zabezpieczeniem są szczepienia przeciw Covid-19 oraz grypę, zdrowy styl życia, naturalna profilaktyka, noszenie maseczek w miejscach publicznych czy ograniczenie przebywania w dużych skupiskach ludzi.
Zakażenie trzema wirusami naraz – czy to możliwe?
Czy istnieje możliwość zarażenia się trzema wirusami naraz? Lekarze nie wykluczają takiego prawdopodobieństwa, ale twierdzą, że będą to nieliczne przypadki. Równoczesne zakażenie wirusem grypy, koronawirusem SARS-CoV-2 oraz wirusem RSV jest jednak możliwe.
Według ekspertów częstsze mogą być jednak przypadki, gdy ktoś zaraża się jednym patogenem, a po jego wyleczeniu osłabiony organizm bardzo łatwo zaraża się kolejnym. Można więc np. przebyć Covid-19, a zaraz potem „złapać” grypę.
Tridemia – co mówiono o tym w sieci?
Jak dyskusja na temat tridemii przedstawiała się w okresie od 1 września 2022 r. do 15 stycznia 2023 r.? Poniższy wykres obrazuje, że o połączeniu grypy, koronawirusa oraz wirusa RSV nieco więcej zaczęło się mówić pod koniec października. Wtedy to właśnie pojawiła się pierwsza wzmianka o zjawisku, jakim jest tridemia. 26 października 2022 r. napisał o tym bowiem portal dziennika „Rzeczpospolita”. Wówczas termin ten wszedł szeroko do przestrzeni medialnej.
Z końcem listopada o temacie znów robiło się nieco głośniej, a w grudniu dyskusja w Internecie zawrzała. Tridemia swoją kulminację w rozmowach prowadzonych w sieci miała na początku stycznia 2023 r. Wtedy to internauci bardzo intensywnie dyskutowali na tematy, jakimi są grypa, Covid-19 oraz wirus RSV. Jeśli chodzi o wypowiedzi internautów w sieci, to mimo wszystko najwięcej dyskutowano o grypie. Koronawirus stracił na znaczeniu.
„Potrójna epidemia” – odsłony artykułów w Wikipedii
Zbadaliśmy również zainteresowanie zagadnieniami związanymi z trzecia wspomnianymi wirusami w wirtualnej encyklopedii Wikipedia. Na poniższym wykresie widać wyraźnie, że intensywnie szukaliśmy informacji na temat wirusa RSV. Można z tego wywnioskować, że spora część użytkowników internetu po prostu nie miała pojęcia, czym jest ten wirus.
Ostatnie 2 miesiące były kluczowe jeśli chodzi o wyszukiwanie informacji o wirusach w wirtualnej encyklopedii. Zbiegło się to z falą zachorowań, która przypadła na okres jesienny i zimowy. Na temat wirusa RSV w sumie od 1 września 2022 r. do 15 stycznia 2023 r. pytano Wikipedię 165 tysięcy razy. W tym samym czasie liczba odsłon publikacji na temat grypy zanotowała jedynie nieco ponad 30 tys. odsłon.
Grypa, koronawirus i RSV w wyszukiwarce Google
Jak temat tridemii przedstawiał się w przypadku wyszukiwarki Google? O czym użytkownicy sieci chcieli dowiedzieć się w pierwszej kolejności i jakie frazy wpisywali najczęściej? Poniższe grafiki pokazują, że w wyszukiwarce Google – w odróżnieniu od Wikipedii – królowała grypa. Za nią, już z dużo mniejszą częstotliwością wyszukiwań, uplasował się wirus RSV. Na ostatnim miejscu znalazł się zaś koronawirus.
Zarówno grypa, jak i RSV, największą popularność w wyszukiwarce Google miały na początku stycznia 2023 r. Koronawirus utrzymywał się cały czas mniej więcej na tym samym, niskim poziomie, a trend był wyraźnie spadkowy. Wirus ten interesował nas na przełomie 2022 i 2023 roku najmniej.
Jeśli chodzi o wirusa RSV, internauci pytali głównie o objawy u dzieci oraz dorosłych, ale najczęściej o to, czym w ogóle jest ten wirus i ile trwa jego leczenie. Sporym zainteresowaniem cieszyły się tzw. testy combo wykrywające wszystkie trzy wirusy jednocześnie. O koronawirusa z Chin pytano rzadko. Zainteresowanie nim dotyczyło głównie danych statystycznych odnośnie poziomu zachorowań w poszczególnych powiatach.
Ciekawym zjawiskiem jest tak silny wzrost zainteresowanie wirusem RSV. W danych widać je zarówno w tym roku, jak i w ubiegłym. Wcześniej użytkownicy sieci prawie wcale się nim nie interesowali.
Podsumowując, temat tridemii w Internecie odbił się szerokim echem dopiero pod koniec grudnia 2022 r., a zainteresowanie „potrójną epidemią” swoją kulminację miało na przełomie grudnia 2022 r. i stycznia 2023 r. W sieci pierwsze wzmianki o epidemii spowodowanej połączeniem się trzech wirusów pojawiły się jednak jeszcze w listopadzie 2022 r. Po pierwsze – z powodu tematu tridemii pojawiającego się w publikacjach. Po drugie – z powodu nadejścia jesienno-zimowego sezonu, a tym samym większej ilości zachorowań wśród Polaków. Internauci, czując pierwsze objawy przeziębienia, a jednocześnie czytając niepokojące informacje o tridemii, zaczęli żywiej interesować się tematem.