Twitter doczeka się poważnej konkurencji; Technologia AI niebezpieczna dla demokracji?

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Zakaz używania TikToka w Montanie. Właściciel aplikacji chce zaskarżyć prawo

Fakt, że wiele rządów zakazuje używania TikToka swoim pracownikom, nikogo już nie dziwi. Aplikacja jest w końcu oskarżana o zbieranie danych użytkowników na potrzeby chińskiego aparatu władzy.

Stan Montana poszedł jednak w swoich zakazach o wiele dalej – TikToka nie będzie mógł używać żaden obywatel. Jeśli jednak ktoś złamie ten zakaz, nie poniesie za to żadnych konsekwencji. Karani będą za to TikTok oraz dystrybutorzy aplikacji. Chińska firma Bytedance ma zamiar zaskarżyć prawo. Czytaj więcej…

Facebook poniesie największą karę w historii

„The Wall Street Journal” twierdzi, że Meta będzie musiała zapłacić aż 1,3 mld dolarów kary. Grzywnę za wysyłanie danych do USA nałożyły na firmę organy regulacyjne Unii Europejskiej.

„Orzeczenie, które ma zostać ogłoszone w poniedziałek, wywiera presję na rząd USA, aby sfinalizował umowę, która pozwoliłaby Meta i tysiącom międzynarodowych firm na dalsze wysyłanie takich informacji do Stanów” – pisze „The Wall Street Journal”.

Kwota do zapłaty jest rekordowa (blisko 5,5 mld złotych). Do tej pory więcej zapłacił jedynie Amazon (za nieprzestrzeganie unijnych standardów prywatności), a było to 746 mln euro (czyli ponad 3 mld złotych). Czytaj więcej…

Twitter doczeka się poważnej konkurencji

Elon Musk musi mieć się na baczności. Do gry wkracza bowiem Meta, która już za moment zaprezentuje własnego Twittera. W planach firmy jest ponoć stworzenie kolejnej platformy, która miałaby okazać się dużym konkurentem dla popularnego serwisu Muska.

Nowa aplikacja ma być „połączona” z Instagramem, dzięki czemu będzie można logować się do niej za pomocą danych z instagramowego konta. Czy nowość od Mety stanie się poważnym rywalem Twittera? Czas pokaże. Czytaj więcej…

Technologia AI niebezpieczna dla demokracji?

Czy sztuczna inteligencja, między innymi ze względu na skalę i skuteczność dezinformacji, może okazać się niebezpieczna dla demokracji? Takie wnioski płyną ze szczytu państw G7.

Japoński minister cyfryzacji ostrzega, że „złośliwe” działania, do których wykorzystywane mogą być z powodzeniem inteligentne algorytmy, będą niemałym wyzwaniem dla najbliższych wyborów parlamentarnych w Japonii czy Wielkiej Brytanii, jak również dla prezydenckich w USA.

Głównym zagrożeniem ma być dezinformacja w sieci sterowana już nie przez ludzi, ale przez boty. Konsekwencją tego może być ogromna skala zjawiska i jej o wiele potężniejsze efekty. Czytaj więcej…

Facebook, YouTube i Instagram najpopularniejszymi mediami społecznościowymi w Polsce

Facebook, YouTube i Instagram nadal stoją na podium ulubionych platform społecznościowych Polaków – podaje agencja marketingu influencerskiego BrandLift.

Co drugi mieszkaniec naszego kraju wskazał jako swego faworyta Facebooka, prawie 20 procent wybrało YouTube, a 17 procent postawiło na Instagram. Co ciekawe, tylko 8 procent wskazało TikToka.

Czołówka social mediów wydaje się więc być niezagrożona. Konsumenci, wbrew przewidywaniom wielu osób, nadal nie spędzają większości swojego czasu w sieci na TikToku. Czytaj więcej…