Władza i wpływy w sieci: Top 50 profili politycznych na Facebooku w 2023 roku

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

W obliczu dynamicznie rozwijającego się świata mediów społecznościowych, platforma Facebook stała się jednym z kluczowych narzędzi komunikacyjnych nie tylko dla indywidualnych użytkowników, ale i dla polityków. Zespół analityków z Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych (IBIMS) dokonał szczegółowej analizy działań komunikacyjnych czołowych polityków. Skupiliśmy się na wskaźniku, który w znaczący sposób odzwierciedla zaangażowanie i wpływ tych postaci w cyfrowym świecie – całkowitej liczbie interakcji.

Polska scena polityczna: Top 5 najbardziej wpływowych profili 

Na szczycie profili znalazł się profil Patryka Jakiego, który zdobył ponad 7,2 mln interakcji, w tym 5,5 mln reakcji, prawie 618 tys. komentarzy i 900 tys. udostępnień. Opublikował 725 postów w 2023 roku, co daje nam 1,99 postów dziennie. Świadczy to o tworzeniu treści przyciągających, zarówno stałych, jak i nowych odbiorców (prawie 125 tys. nowych obserwujących). 

Na drugim miejscu uplasował się profil nowego posła X kadencji Sejmu RP – Łukasza Litewki. Polityk wykazał się wysoką aktywnością na Facebooku, opublikował łącznie 773 posty, które zdobyły 6,7 mln interakcji. W ciągu 2023 roku zgromadził ponad 89 tys. nowych odbiorców. Przyczyniło się to do osiągnięcia znakomitych wyników na platformie – 5,4 mln reakcji, 325 tys. komentarzy i 751 tys. udostępnień. 

Trzecie miejsce naszego rankingu należy do Donalda Tuska, polityka który zajmuje solidną pozycję, zarówno na polskiej scenie politycznej, jak i w mediach społecznościowych. Pomimo stosunkowo niskiej aktywności na Facebooku (450 postów w 2023 roku), zdobył 6,6 mln interakcji, w tym ponad 4,7 mln reakcji, 731 tys. komentarzy i 409 tys. udostępnień. Wskazuje to na wysokie zaangażowanie społeczności, ale również stale rosnącą liczbę nowych obserwujących (ponad 98 tys. nowych fanów).

Imponujący wynik, a tym samym czwarte miejsce w zestawieniu, należy do Ryszarda Wilka. W 2023 roku, poseł zgromadził 4,9 mln interakcji ( w tym 3,4 mln reakcji, 364 tys. komentarzy oraz prawie 863 tys. udostępnień). Polityk był bardzo aktywny na Facebooku, o czym świadczy wysoka liczba publikacji w minionym roku (2 021 wpisów). 

Pierwszą piątkę naszego rankingu zamyka profil Mateusza Morawieckiego. W ciągu 2023 roku, polityk na swoim fanpage’u opublikował 1 264 wpisów, które przyczyniły się do zdobycia wysokiego zaangażowania internautów (4,4 mln interakcji). Zanotował również solidny przyrost nowych fanów na profilu (42 tys.), tym samym rok 2023 zakończył z bazą ponad 317 tys. obserwujących.

Najbardziej aktywni politycy

Wśród 50 analizowanych profili, największą liczbę postów w 2023 roku opublikowała Anna Krupka. Zdecydowanie zdeklasowała rywali, zamieszczając 4 406 postów – daje nam to średnio 12 wpisów dziennie. Pomimo wysokiej aktywności na Facebooku i regularnych publikacjach, uplasowała się na 11 miejscu w naszym rankingu z wynikiem prawie 2 mln interakcji.

Analizując profile pod względem wzrostu liczby fanów, zdecydowanym liderem okazał się Janusz Palikot. Opublikował 517 postów, które przyciągnęły uwagę ponad 129 tys. użytkowników Facebooka. To wskazuje na tworzenie wartościowych i ciekawych treści, zdobywających uznanie nowych odbiorców. 

Podsumowanie

Rok 2023 rzucił światło na rosnące znaczenie mediów społecznościowych w komunikacji politycznej. Nasza analiza wykazała, że Facebook jest nie tylko platformą do dzielenia się osobistymi przemyśleniami, ale stał się istotnym narzędziem dla polityków w kształtowaniu opinii publicznej i budowaniu swojej bazy wyborczej. 

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym raportem. Całe zestawienie dostępne [TUTAJ (Władza i wpływy w sieci 2023)].

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszego badania, zachęcamy do skorzystania z jego wersji premium. Znajdują się tam informacje dot. sentymentu użytkowników do poszczególnych marek, zasięgów postów i kanałów, wartości ekwiwalentu marketingowego oraz jakościową ocenę komunikacji dokonaną przez naszych analityków. Ranking obejmuje jedynie najpopularniejsze profile. Liczba monitorowanych profili może być większa niż w przedstawionym zestawieniu. W sprawie dostępu do części premium prosimy o kontakt na [email protected].