Analitycy Instytutu Badań Internetu i Mediów społecznościowych sporządzili podsumowanie najpopularniejszych tematów minionego tygodnia. W okresie od 18 do 24 kwietnia do najpopularniejszych tematów rozgrzewających sieć należały między innymi wybory we Francji, konflikt na linii PAŻP – kontrolerzy lotów oraz plany utworzenia Krajowej Grupy Spożywczej.
Wybory prezydenckie we Francji. Żona Macrona popularniejsza niż jego wygrana
Wybory prezydenckie we Francji, a właściwie ich druga tura, były szeroko komentowanym w sieci tematem minionego tygodnia. W pierwszej turze, która odbyła się 10 kwietnia, pierwsza trójka kandydatów zdobyła powyżej 20 proc. głosów: Emmanuel Macron (27,84 proc.), Marine Le Pen (23,15 proc.) i Jean-Luc Mélenchon (21,95 proc.). W drugiej turze, podobnie jak w poprzednich wyborach, starli się ci sami kandydaci.
Centrowy i proeuropejski Emmanuel Macron ostatecznie pokonał swoją rywalkę zdobywając 58,54 proc. głosów. Skrajnie prawicowa Marine Le Pen, która również walczyła o prezydencki stołek, uzyskała 41,46 proc. głosów. Były to pierwsze wybory prezydenckie w tym kraju od 2002 roku, kiedy to urzędujący prezydent uzyskał reelekcję.
Jeśli chodzi o frekwencję, to absencja wyborcza wyniosła 28,01 proc. Oznacza to, że 13,6 miliona Francuzów zarejestrowanych na listach wyborczych nie brało udziału w głosowaniu. Była to najwyższa absencja od 1969 roku. Oficjalne wyniki wyborów, po rozstrzygnięciu ewentualnych protestów wyborczych, zatwierdzi w środę (27 kwietnia) Rada Konstytucyjna.
Największe zainteresowanie tematem wyborów prezydenckich we Francji odnotowano w sieci między 7 a 10 kwietnia oraz 24 kwietnia. Związana z tym tematem duża aktywność internautów jest w pełni zrozumiała. Były to bowiem daty, analogicznie, ogłaszania wyników pierwszej i drugiej tury wyborów. W dyskusjach w sieci, podobnie jak w sondażach, główni konkurenci szli „łeb w łeb„. Liczba wzmianek na temat Marine Le Pen była minimalnie większa w porównaniu do konkurenta.
W Polsce z dużą uwagą śledzono wybory we Francji między innymi dlatego, że mają one również znaczenie dla polskiej gospodarki. Kraj ten jest jednym z naszych najważniejszych partnerów handlowych, dlatego układ francuskich sił politycznych nie jest dla nas obojętny. Francja jest jednym z najważniejszych bezpośrednich inwestorów w Polsce, ale istotne było też tło związane z sytuacją na Ukrainie.
Ile zarabiają kontrolerzy lotów, czyli konflikt w PAŻP
Konflikt między kierownictwem Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, a przedstawicielami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego trwa od kilkunastu dni i jest kolejnym tematem, który wywołał spore zainteresowanie wśród internautów. Związkowcy nie godzą się na nowe zasady wynagradzania, mają również obiekcje dotyczące kwestii m.in. bezpieczeństwa czy regulaminu pracy.
Strona społeczna zgłosiła 24 postulaty, które odnosiły się do kwestii bezpieczeństwa ruchu lotniczego. Na wszystkie PAŻP wyraziło zgodę. Strony nie mogą jednak dojść do porozumienia m.in. w kwestii finansowej. Wszystkim kontrolerom zaproponowano powrót do warunków wynagradzania sprzed wprowadzenia nowego regulaminu, zaś strona społeczna żąda, aby zarabiali oni dwukrotnie więcej niż dotychczas. PAŻP tłumaczy, że kwoty te są wyższe o ponad 30 proc. niż przed pandemią, a kontrolerzy mają obecnie o 30 proc. mniej pracy niż wcześniej.
Niedzielna (24 kwietnia), kolejna już runda negocjacji przedstawicieli kontrolerów ruchu lotniczego z kierownictwem PAŻP, zakończyła się bez porozumienia. Rozmowy miały być kontynuowane w poniedziałek (25 kwietnia).
Powyższa wizualizacja pokazuje najczęściej wyszukiwane frazy i zagadnienia w wyszukiwarce Google w kontekście strajku kontrolerów lotów w okresie od 19 do 25 kwietnia. Jak można wywnioskować, internautów najbardziej interesowała wysokość zarobków kontrolerów lotów. To zapytanie znalazło się na pierwszym i drugim miejscu wykresu.
Drugim z kolei tematem wyszukiwań w sieci był sam temat strajku. Dużą popularność zdobyły również frazy dotyczące pracy jako kontroler lotów oraz jak zostać kontrolerem lotów. Co ciekawe, po ujawnieniu w Internecie wysokości pensji osób znajdujących się na tym stanowisku, liczba zapytań w Google wzrosła trzykrotnie.
Temat konfliktu wywołał w sieci tak duże poruszenie również dlatego, że loty z i do Polski są zagrożone. Czasu na wypracowanie porozumienia jest coraz mniej, ponieważ w ramach protestów dnia 30 kwietnia może odejść aż 136 kontrolerów ruchu. Oznacza to, że od 1 maja część przestrzeni powietrznej nad Polską zostanie zamknięta, czego konsekwencją będą odwołane i opóźnione loty. To może rodzić dodatkową frustrację wśród obywateli planujących majówkowe jak i wakacyjne wyjazdy zagraniczne.
Krajowa Grupa Spożywcza. Internauci krytycznie nastawieni do pomysłu
Kolejnym gorącym tematem minionego tygodnia, który wzbudził dużą aktywność w sieci, był temat planów powołania Krajowej Grupy Spożywczej. W środę (20 kwietnia) polski rząd wyraził zgodę na zbycie udziałów w spółkach, by powołać KGS, czyli „silną, państwową spółkę rolno-spożywczą”.
Polski holding ma mieć za zadanie budowanie przewagi konkurencyjnej na krajowym rynku rolnym. Ma także przyczyniać się do wzmocnienia rozwoju polskiego rolnictwa na rynkach zagranicznych. KGS mają tworzyć spółki podzielone na sześć segmentów: produkcja nasienna, produkcja cukru, produkcja skrobi, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny oraz przetwórstwo spożywcze. KGS ma być w stanie osiągnąć przychody na poziomie 3,5 miliarda złotych. Proces tworzenia KGS, łącznie z wpisem do KRS, ma zakończyć się w pierwszym półroczu 2022 roku.
Plany powołania Krajowej Grupy Spożywczej wielu osobom przywodzi jednak na myśl działania władz z okresu PRL-u oraz przypomina erę PGR-ów i centralnego zarządzania gospodarką. Doskonale przedstawia to grafika, na której przedstawione zostały najpopularniejsze konteksty negatywne, dotyczące tematu KGS (w tym m.in. frazy „PRL bis„, „czas PRL„, „czas komuny„).
Na pierwszy plan wysuwają się obawy Polaków o to, że nowy rządowy twór ma być jedynie pretekstem do wykreowania miejsc pracy dla „swoich„. Ten pomysł szczególnie nie odpowiada osobom o wolnorynkowych poglądach, o czym może świadczyć fraza „wolny rynek„, która zajmuje jedno z czołowych miejsc na grafice.