Prezydenci i miasta wojewódzkie na Facebooku – ranking październik 2021

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Po raz kolejny postanowiliśmy przeanalizować aktywność  miast wojewódzkich i ich prezydentów na ich facebookowych profilach. W naszym czerwcowym zestawieniu, to Konrad Fijołek mógł pochwalić się największym przyrostem nowych fanów. Czy to się zmieniło? Którzy prezydenci i które miasta wojewódzkie były w październiku najaktywniejsze na Facebooku? Zapraszamy do lektury!

 

Prezydenci

Raport został oparty o dane pozyskane w dniach 1-31.10.2021 autorskimi narzędziami IBIMS. Zostało zbadanych 16 profili prezydentów miast wojewódzkich na portalu Facebook oraz 16 profili miast wojewódzkich.
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski jest jednym z liderów krajowej polityki. Sprawia to, że w jego komunikację angażują się mieszkańcy całej Polski, nie tylko w Warszawy. Stąd jego wynik odbiega od wyników pozostałych prezydentów i nie do końca uprawnione jest porównywanie go z innymi włodarzami miast. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na nieuwzględnianie profilu Rafała Trzaskowskiego w naszym zestawieniu.

W najistotniejszym zestawieniu dotyczącym sumy interakcji liderem prezydentów miast na Facebooku jest Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Już na początku widzimy zmianę względem naszego poprzedniego rankingu, w którym liderem był profil Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka. Profil Prezydent Gdańska może pochwalić się imponującą sumą interakcji, która wynosi ponad 183 tysiące. Warto wspomnieć, że jest to mimo wszystko dużo mniejszy wynik, niż suma interakcji Jacka Sutryka w czerwcu 2021. Co więcej, najwyższy wynik Aleksandry Dulkiewicz w październiku 2021 jest nadal niższy niż suma interakcji jej profilu w czerwcu. Aleksandra Dulkiewicz w październiku opublikowała jednak mniej postów niż Jacek Sutryk – 127 postów w stosunku do 184 postów Prezydenta Wrocławia.

Warto zwrócić uwagę, że tuż za nimi uplasował się profil Prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, która opublikowała 101 postów, a suma interakcji w jej przypadku wyniosła ponad 72 tysiące.

Który z profili prezydentów cieszy się największą popularnością wśród nowych fanów? Okazuje się, że to profil Konrada Fijołka, Prezydenta Rzeszowa. W ciągu miesiąca zyskał on 306 nowych polubień profilu. W pierwszej trójce znaleźli się jeszcze Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak z wynikiem 288 nowych fanów i Aleksandra Dulkiewicz, której profil polubiły 223 nowe osoby.

Podobnie jak w naszym poprzednim zestawieniu, bardzo słabo wypada profil Prezydenta Gorzowa Wlkp. Jacka Wójcickiego, który nie opublikował ani jednego nowego postu, a przy okazji stracił 6 fanów. Zaskakuje również wynik Prezydenta Kielc, Bogdana Wenty, który mimo 21 postów i ponad 24 tysięcy fanów, w październiku stracił ich aż 36.

Ranking najpopularniejszych postów na Facebooku w październiku zdominowała Aleksandra Dulkiewicz. Aż 11 z 16 najpopularniejszych postów zostało opublikowanych właśnie na profilu Prezydent Gdańska. W zestawieniu znajdziemy jeszcze posty prezydentów: Jaśkowiaka, Zdanowskiej i Sutryka.

 

Miasta

Łódź, można powiedzieć, że tradycyjnie jest w czołówce naszych rankingów dotyczących miast. W październiku jednak, Wrocław coraz mocniej zaczął podkopywać jej pozycję jako lidera. I to właśnie na profilu Wrocławia opublikowano najwięcej, bo 330 postów. Na profilu Łodzi wrzucono 249 postów, co nie jest nawet drugim wynikiem w naszym zestawieniu. W tej kwestii lepsze od Łodzi były dwa miasta – Warszawa z wynikiem 265 postów i Kraków, na którego profilu opublikowano ich 258.

Łódź nadal prowadzi w klasyfikacji największej sumy interakcji – nieco ponad 245 tysięcy, co przy 162 tysiącach interakcji na profilu Stolicy, jest wynikiem naprawdę imponującym.

W zestawieniu ponownie najgorzej wypada Zielona Góra, która osiągnęła jedynie 735 interakcji – prawie o 3,5 tysiąca mniej niż przedostatni Rzeszów.

Jeśli chodzi o największy przyrost ilości fanów na profilach miast wojewódzkich, w zestawieniu wygrywa Wrocław, któremu przybyło ponad 2000 nowych polubieni! Tym samym, stolica Dolnego Śląska zdystansowała drugą Bydgoszcz, której profil polubiło 1451 osób, a tuż za nią znalazł się Kraków ze wzrostem na poziomie 1336 fanów w październiku.

Zestawienie najpopularniejszych postów dodanych na Facebooku w październiku 2021 zdominowała Łódź, której 9 postów znalazło się wśród 15 najlepszych. Co ciekawe w tej kategorii nie ma ani jednego postu popularnego Wrocławia. Zamiast niego są 4 inne miasta – Kraków, Poznań, Gdańsk i Warszawa.