Przekop Mierzei Wiślanej. Otwarcie to dla jednych sukces, dla innych porażka. Co mówi internet?

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Przekop Mierzei Wiślanej, w ramach którego powstała nowa droga wodna dla żeglugi, dobiegł końca. A dokładniej mówiąc, końca dobiegł I etap tej inwestycji. Tor wodny, który skraca drogę z Zalewu Wiślanego i portu w Elblągu na Bałtyk o 100 km, został oficjalnie otwarty dnia 17 września 2022 roku. Od momentu jego powstania wpłynięcie na Zalew nie wymaga już zezwolenia władz rosyjskich, które kontrolują Cieśninę Piławską. Co o nowym Kanale Żeglugowym przez Mierzeję Wiślaną mówiło się w sieci tuż po jego otwarciu?

Przekop Mierzei Wiślanej. Otwarcie inwestycji wartej 2 mld zł

Na otwarcie Kanału Żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną czekano wiele lat. W końcu jednak I etap rządowej inwestycji dobiegł końca. Połączenie drogą wodną Bałtyku z Zalewem Wiślanym, a docelowo też z portem w Elblągu, stało się faktem. Dzięki temu statki mogą ominąć Rosję, a droga, jaką muszą przepłynąć, jest o 100 km krótsza.

Cała inwestycja miała kosztować niecałe 900 mln zł, jednak w związku z rosnącymi cenami materiałów budowlanych pochłonie ona w sumie prawie 2 mld zł. Budowa w 100 proc. finansowana jest z budżetu państwa.

W I etapie inwestycji wybudowano drogę wodną z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga, której łączna długość wynosi 25 kilometrów. Przejście przez Zalew Wiślany ma ponad 10 kilometrów, a to na rzece Elbląg również ponad 10 kilometrów. Pozostałe około 2,5 km składa się na śluzę oraz port zewnętrzny i stanowisko postojowe.

Pozostałe dwa etapy rządowej inwestycji, jaką jest Przekop Mierzei Wiślanej, to pogłębienie Zalewu Wiślanego oraz rzeki Elbląg wraz z dojściem do portu. Te prace mają się zakończyć w 2023 roku.

Pierwsze usterki. Inwestycja w ogniu krytyki

Huczne otwarcie nowej drogi wodnej odbyło się 17 września. Termin otwarcia kanału żeglugowego nie był przypadkowy. Zauważyły to amerykańskie media.

„Wydarzenie zostało zaplanowane, by zaznaczyć 83. rocznicę sowieckiej inwazji Polski podczas II wojny światowej i by symbolicznie zademonstrować koniec wpływu Rosji na gospodarkę i rozwój regionu, który graniczy z rosyjską eksklawą Kaliningradu” –  napisała agencja Associated Press.

Inwestycja w przekop Mierzei Wiślanej, jak mówił na wielkim otwarciu prezydent Andrzej Duda, ma zwrócić się w postaci rozwoju regionu oraz wzrostu wartości ziemi dzięki wpływom z turystyki i handlu.

Ta wynosząca niemal 2 mld zł budowa ujawniła jednak pierwsze niedoróbki. Już tydzień przed otwarciem poziom wody w Zalewie Wiślanym obniżył się, ujawniając dość poważne niedociągnięcie – pęknięcie betonu na główce falochronu przy wejściu do portu.

Szpara powstała najprawdopodobniej podczas wylewaniu betonu. Jest to błąd, którego konsekwencją może być wnikanie i zamarzanie wody, a później rozsadzanie betonu. Co więcej, u wejścia do kanału już rośnie mielizna. Eksperci twierdzą, że tor wodny będzie ulegał permanentnemu zamulaniu, przez co koszty jego utrzymania będą bardzo duże.

Mierzeja Wiślana. Przekop oczami internautów

Między 13 a 20 września na temat, jakim jest przekop Mierzei Wiślanej, dyskutowano w sieci 190 387 razy. Dokładnie tyle wzmianek pojawiło się w Internecie w badanym okresie. Temat miał łącznie 127 mln zasięgu. O nowym kanale żeglugowym pojawiło się niemal 1 179 publikacji redakcyjnych. Temat zebrał też ponad milion interakcji.

Najwięcej dyskutowano o tym na Facebooku. Pojawiło się tam bowiem ponad 90 tys. wzmianek. Na tym kanale zgromadziło się również najwięcej interakcji – ponad 500 tys. Dużo mniej wzmianek pojawiło się na Twitterze (niecałe 40 tys.), YouTube (nieco ponad 20 tys.) oraz portalach internetowych (ponad 30 tys.). Na Twitterze temat przekopu Mierzei Wiślanej zgromadził ponad 200 tys., na YouTube niecałe 200 tys., zaś na portalach, Instagramie oraz blogach i forach odnotowano ich znikomą ilość.

przekop mierzei wislanej dyskusja w sieci

Wzmianki oraz zaangażowanie w sieci

W badanym okresie temat, jakim jest przekop Mierzei Wiślanej, największą liczbę interakcji oraz wzmianek zebrał dnia 17 września. Wtedy dość silne emocje wzbudziło wśród internautów wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego podczas uroczystości otwarcia kanału. Wzmiankowano wtedy o tym 80 tys. razy, zaś liczba interakcji osiągnęła 500 tys.

przekop mierzei wislanej wzmianki i interakcje

Najaktywniejsze miejsca dyskusji

Najwięcej o przekopie Mierzei Wiślanej dyskutowano na Facebooku. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła strona tvp.info, która w badanym okresie zebrała niemal 23 tys. interakcji. Za nią znalazła się facebookowa strona naTemat.pl (ponad 15,5 tys. interakcji), zaś miejsce 3. zajął Goniec.pl (ponad 14,7 tys. interakcji). Największa liczba wzmianek pojawiła się na stronach: PolskieRadio24.pl (44 wzmianki) oraz Prawo i Sprawiedliwość (41 wzmianek). Najwięcej komentarzy zgromadził Goniec.pl (ponad 5,5 tys.), zaś największą liczbę udostępnień miało tvp.info (1 330).

przekop mierzei wislanej miejsca dyskusji

Najpopularniejsze konteksty dyskusji

Podczas dyskusji na temat, jakim jest przekop Mierzei Wiślanej, najczęściej pojawiały się stwierdzenia takie jak: „kanał żeglugowy”, „Zalew Wiślany”, „2 miliardy złotych”, „Zodiak II”, „tor wodny”, „droga wodna” oraz „pierwszy etap”.

Słowa „kanał żeglugowy”, „tor wodny” i „droga wodna” jednoznacznie pokazują, że internauci bardzo interesowali się tematem przekopu Mierzei Wiślanej. Chcieli wiedzieć jak najwięcej o tej inwestycji. Pojawiający się dość często w dyskusji „pierwszy etap” nie dziwi. Dnia 17 września zakończono bowiem I etap tejże rządowej inwestycji. Stwierdzenie „2 miliardy złotych”, które również bardzo często występowało w dyskusjach w sieci sugeruje, że temat przeznaczonej na tę budowę dużo większej kwoty niż pierwotnie przewidywano, wzbudzał wiele emocji.

„Zodiak II”, który też pojawiał się w internetowych rozmowach, to nazwa statku, który jako pierwszy przepłynął hucznie otwarty przekop na Mierzei Wiślanej. Ta wielozadaniowa jednostka do zadań specjalnych, która posiada bardzo ciekawe możliwości, jest prawdziwą wizytówką polskiej floty. Nic więc dziwnego, że to właśnie ją wybrano na ten „dziewiczy rejs”.

przekop mierzei wislanej konteksty dyskusji

Przekop Mierzei Wiślanej – nastroje wokół tematu

Jakie były nastroje wokół tematu? Z poniższego wykresu wynika, że wyraźnie dominowały nastroje negatywne. Widać to wyraźnie 17 września (dzień otwarcia inwestycji), kiedy punkty sentymentu negatywnego osiągnęły najwyższą wartość. Spowodowane to było wystąpieniem Jarosława Kaczyńskiego podczas uroczystości. Tego dnia pisano też na temat inwestycji w kontekście rocznicy agresji ZSRR na Polskę. Negatywne emocje generowały też licznie wpisy na temat kosztów wykonania przekopu czy też brak możliwości dopłynięcia jednostek wodnych do portu w Elblągu.

przekop mierzei wislanej nastrojeZdjęcie: PiotrMig – Praca własna. CC BY-SA 4.0 / Wikipedia / Creative common