Reportaż TVN24 „Franciszkańska 3” oczami internautów. Co po emisji mówi się w sieci?

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Reportaż TVN24 zatytułowany „Franciszkańska 3” to siódma już część cyklu „Bielmo”, w którym Marcin Gutowski, reporter TVN24, próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie: co papież Jan Paweł II wiedział o problemie pedofilii w Kościele?

  • W okresie od 1 do 14 marca temat Jana Pawła II wygenerował 377 mln potencjalnego zasięgu w sieci oraz 2,8 mln interakcji
  • Po emisji reportażu nastąpił wzrost negatywnych nastrojów (głównie złości i wstrętu) w sieci o około 15% w porównaniu do sytuacji z dnia 1 marca
  • Temat był komentowany we wskazanym okresie najintensywniej na Facebooku oraz na Twitterze

Reportaż TVN24 „Franciszkańska 3”. Nieznane fakty o Karolu Wojtyle generują emocje

Materiał wyemitowany 6 marca na antenie TVN24 – czego można było się spodziewać – wywołał ponownie wśród odbiorców skrajne emocje. Sprawdziliśmy, co na jego temat sądzą internauci i jak często pisali na ten temat.

Autor głośnego reportażu TVN24 (który powstał w ramach serii „Bielmo”) ujawnia, jego zdaniem, nieznane dotąd fakty z życia papieża Polaka. Są to materiały prezentujące dowody na to, że Karol Wojtyła miał zdawać sobie sprawę z nadużyć seksualnych księży.

Z reportażu można było się dowiedzieć, że możliwe że ukrywał je, zanim został wezwany do pełnienia funkcji głowy Kościoła Katolickiego.

Praca nad powstaniem „Franciszkańskiej 3” zajęła dziennikarzowi 2,5 roku. W swoim reportażu przeprowadził rozmowy z ofiarami księży, którzy w latach 60-tych podlegali kardynałowi Wojtyle.

Reportaż o papieżu i reakcja w sieci na nowe rewelacje

Wywiadów red. Gutowskiemu udzielili również świadkowie z zagranicy, którzy osobiście mieli informować Karola Wojtyłę o przestępstwach popełnianych w Kościele.

Reportaż „Franciszkańska 3” wyciąga na światło dzienne także oficjalne kościelne dokumenty, które potwierdzić mają zatajanie przez Karola Wojtyłę pedofilii wśród duchownych. Według autora reportażu materiały te mają pokazywać, że papież był świadomy tego, co dzieje się w strukturach Kościoła.

Co na ten temat mówi się w sieci? Jakie są reakcje i nastroje w mediach społecznościowych i nie tylko po emisji programu?

Jan Paweł II – reportaż TVN24. Gdzie i ile mówiło się o tym w sieci

Między 1 a 14 marca 2023 roku reportaż TVN24 o Janie Pawle II wywołał w Internecie sporo dyskusji. W sieci pojawiło się wówczas 486 tys. wypowiedzi oraz ponad 6,7 tys. publikacji redakcyjnych. Temat zebrał 377 mln łącznego zasięgu oraz 2,8 mln wszystkich reakcji ze strony użytkowników.

W badanym okresie najwięcej wzmianek o „Franciszkańskiej 3” pojawiło się Facebooku (ponad 281 tys.). Nieco mniej było ich na Twitterze (niemal 80,5 tys.) oraz kanale YouTube (prawie 60 tys.). Największą liczbę interakcji temat zebrał na Facebooku. Sporo mniej było ich na Twitterze oraz na YouTube.

Reportaż TVN24 najwięcej polubień oraz komentarzy wygenerował na Facebooku (ponad 1,8 mln polubień i ponad 288 tys. komentarzy). Największą liczbę udostępnień miał zaś na Twitterze (niemal 70 tys.).

jan pawel II reportaz tvn 24

Na temat reportażu o papieżu najczęściej dyskutowano na następujących portalach i facebookowych stronach: TVN24, Tomasz Lis, Mateusz Morawiecki, Polska Agencja Prasowa, OKO.press, Gazeta.pl, WP Wiadomości, Onet Wiadomości, Szymon Hołownia, Wojciech Sumliński, Tygodnik NIE, Tygodnik Katolicki NIEDZIELA, Fakty TVN, Gazeta Wyborcza, Goniec.pl, wPolityce.pl, Piotr Szumlewicz, Radio Maryja, TVP Info, Super Express, Radio ZET i ASZdziennik.pl.

 

karol wojtyla bielmo reportaz tvn24

Reportaż TVN24. Wypowiedzi w sieci i nastroje wokół tematu

W badanym okresie reportaż TVN24, będący siódmą częścią cyklu „Bielmo”, najwięcej wzmianek zebrał 9 i 10 marca br. Ich liczba zaczęła wzrastać po 6 marca, czyli po dniu, w którym opublikowano materiał. W kulminacyjnym momencie wzmianek pojawiło się ponad 75 tys.

Jak prezentowało się natężenie nastrojów wokół omawianego tematu? Z poniższego wykresu wynika, że od 1 do 14 marca dominowały emocje negatywne. Wyraźnie widać, że po pojawieniu się reportażu w przestrzeni mediów, czyli po 6 marca, nastroje negatywne zaczęły wzrastać. Największe natężenie osiągnęły 7 marca (42%).

 

papiez jan pawel II franciszkanska 3

„Franciszkańska 3” – analiza kontekstów wypowiedzi w sieci

Reportaż TVN24 wygenerował w sieci wiele dyskusji. Jakie konteksty wypowiedzi dominowały, jeśli chodzi o temat „Franciszkańskiej 3”?

W wypowiedziach internautów, w kontekście pozytywnym, najczęściej pojawiły się stwierdzenia takie jak: „Ojciec Święty”, „wielki człowiek”, „obrzydliwy atak”, „autorytet moralny” czy „wielki Polak”. Te wymieniane przez wiele osób słowa świadczą o tym, że Jan Paweł II zajmuje w sercach Polaków szczególne miejsce. Można z nich wywnioskować, że wielu internautów uważa, iż reportaż TVN24 był atakiem na dobre imię papieża Polaka.

W kontekście negatywnym wypowiadano się w następujący sposób: „przestępstwo seksualne”, „przestępca seksualny”, „ofiara pedofilów”, „kodeks prawa kanonicznego”, „zły dotyk”, „surowa kara”, „tuszowanie pedofilii”, „ksiądz pedofil” czy „tajemnica papieska”. Te konteksty wypowiedzi dotyczyły stricte tematu reportażu. Pisali je internauci oburzeni materiałami, które zostały w nim przedstawione. W ten sposób wyrażali oni swój sprzeciw odnośnie przestępstw, do których miało dochodzić w Kościele.

 

jan pawel II bielmo reportaz tvn24