Kontrofensywa Ukrainy. Zełenski przejmuje inicjatywę. Co mówi o tym internet?

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Od ponad 200 dni jesteśmy świadkami rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wojna, która pochłania wiele żyć, zrównuje z ziemią całe miasta, wzbudza paniczny strach i pogrąża wszystkich w wielkim smutku, zdaje się nie mieć końca. Państwo broni się jednak dzielnie. Czy udana kontrofensywa Ukrainy jest w stanie odwrócić losy wojny na korzyść Kijowa? Co na ten temat mówi się w sieci?

Kontrofensywa Ukrainy – Chersoń

Bitwa o Chersoń wciąż trwa i jeszcze nic nie jest przesądzone. Ofensywne działania wojsk ukraińskich na froncie koło Chersonia na południu Ukrainy rozpoczęły się 30 sierpnia. Armia Wołodymyra Zełenskiego ponosi spore straty, ale strona rosyjska również nie pozostaje bez szwanku. Putinowi brakuje już żołnierzy, dlatego Rosjan ogarnia coraz większe zwątpienie.

Wojska ukraińskie powoli odzyskują tereny w obwodzie chersońskim okupowane przez Rosjan. Odbili m.in. miejscowość Wysokopilla, większość wrogich pojazdów wycofała się już też z Kyseliwki. Oznacza to, że kontrofensywa ukraińska na południu przynosi znaczące efekty. Kyseliwka jest bowiem znacząca operacyjnie dla rosyjskich wojsk, ponieważ to ostatnia duża miejscowość przed Chersoniem. Wycofanie się wroga z Kyseliwki może zmniejszyć możliwości Rosjan w zakresie obrony północno-zachodnich przedmieść Chersonia.

Sytuacja na Ukrainie – Charków

Kontrofensywa Ukrainy w pobliżu rosyjskiej granicy, która trwa od 6 września, daje sporą przewagę naszym wschodnim sąsiadom. Atak z zaskoczenia w rejonie Charkowa spowodował, że w ciągu tygodnia Ukraińcy wyzwolili 4 tysiące kilometrów kwadratowych terytoriów w obwodzie charkowskim. Operacja, która wydawała się być nie do wykonania, okazała się wielkim sukcesem. Uznano ją nawet za „jedną z najlepszych kontrofensyw od czasów II wojny światowej”. Jednocześnie mówi się, że to również „jedna z największych porażek sił rosyjskich od czasów II wojny światowej”.

Kontrofensywa Ukrainy była utrzymywana w ścisłej tajemnicy. Ten perfekcyjnie przygotowany blef, który zdezorientował Rosjan spowodował, że żołnierze Władimira Putina zaczęli uciekać w panice. Zostawiali za sobą sprzęt, czołgi oraz przedmioty zrabowane wcześniej cywilom. Dzięki temu, że Wołodymyr Zełenski zdecydował się na tak poważny krok, Ukraińcy mogli dokonać ogromnych zdobyczy terytorialnych.

Na odbitych terytoriach odkrywane są jednak zbrodnie Rosjan popełnione na ukraińskich cywilach. W Iziumie i Bałaklii okupanci dopuszczali się tortur z użyciem prądu. Maltretowane były nawet kobiety. W mieście trwa ekshumacja zabitych podczas okupacji. „To powtórka Buczy” – oświadczył prezydent Ukrainy.

Wojna na Ukrainie dzisiaj. Punkt zwrotny?

Chociaż Siły Zbrojne Ukrainy idą jak burza i w bardzo szybkim tempie odzyskują tereny zajęte przez Rosjan, to czy można już mówić o punkcie zwrotnym w wojnie?

Ed Arnold, brytyjski ekspert wojskowy uważa, że „zdecydowanie”. Prezydent USA Joe Biden ma nieco odmienne zdanie na ten temat.

„Pytanie jest bez odpowiedzi. Trudno powiedzieć. Jasne jest, że Ukraińcy poczynili znaczne postępy. Ale myślę, że to będzie długa droga” – stwierdził.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby, odnosząc się do ostatnich sukcesów sił ukraińskich, mówił o „nowej dynamice” w wojnie. Stwierdził jednak, że tylko prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski może ocenić, czy rzeczywiście jest to punkt zwrotny.

Ukraińska przewaga i dyskusja w sieci

W badanym okresie w temacie kontrofensywy Ukrainy w sieci pojawiło się łącznie 91 407 wzmianek. Najczęściej wzmiankowano o tym na portalach internetowych (ponad 40 tys. razy), na Facebooku (20 tys. razy) oraz na YouTube (prawie 20 tys. razy). Dużo mniej wzmianek odnotowano na Twitterze (niemal 8 tys.) czy na blogach i forach (3 tys.). Znikoma ilość wzmianek pojawiła się na Instagramie i TikToku.

Temat, jakim jest kontrofensywa Ukrainy, miał 89 mln łącznego zasięgu w Internecie. W publikacjach redakcyjnych pojawił się on 3 661 razy, zebrał również niemal 480 tys. interakcji w sieci. Najwięcej polubień miał na Facebooku (niemal 154 tys.), porównywalną ilość udostępnień zebrał na Facebooku i Twitterze (ponad 3 tys.), zaś największą liczbę komentarzy miał na Facebooku (ponad 21 tys.).kontrofensywa ukrainy dyskusje w sieci

Kontrofensywa. Wołczańsk, Kupiańsk, Izium i Łyman – co mówi sieć?

W okresie od 15 sierpnia do 15 września kontrofensywa Ukrainy była bardzo częstym oraz angażującym tematem w sieci. Dnia 30 sierpnia W Internecie po raz pierwszy odnotowano większą liczbę wzmianek (ponad 6 tys.). Wszystko za sprawą licznych komunikatów pojawiających się w przestrzeni medialnej, dotyczących kontrofensywy wojsk ukraińskich na kierunku chersońskim.

Liczba interakcji wzrosła 2 września (ponad 30 tys.). Wtedy to pojawił się bowiem komentarz eksperta Ośrodka Studiów Wschodnich, Piotra Żachowskiego. Powiedział on, że informacje o „wielkiej kontrofensywie” Ukraińców na południu kraju są najprawdopodobniej przesadzone.

W kolejnych dniach temat nieco ucichł. Interakcje zaczęły gwałtownie rosnąć dnia 7 września (40 tys.) i w ostateczności dnia 11 września osiągnęły ponad 60 tys. Liczba wzmianek w tym czasie również gwałtownie wzrosła – 11 września była na poziomie ponad 10 tys., zaś 13 września na poziomie 10 tys. Wtedy podano, że siły ukraińskie zbliżają się do granicy z Rosją w obwodzie charkowskim. Zaczęto mówić też o znaczącym sukcesie kontrofensywy w tym kierunku. Później informowano, że w wyniku postępów podwójnej ukraińskiej kontrofensywy na wschodzie oraz południu Ukrainy armia rosyjska codziennie traci sprzęt i żołnierzy o sile batalionu.kontrofensywa ukrainy wzmianki i zaangazowanie

Kontrofensywa Ukrainy. – aktywność dyskusji w obrębie głównych kierunków, czyli Charków i Chersoń

W badanym okresie w sieci, w temacie jakim jest kontrofensywa Ukrainy, dyskutowano w obrębie dwóch kierunków. Pierwszym z nich był Charków, zaś drugim Chersoń.

Z poniższego wykresu wynika, że o Chersoniu najwięcej wzmiankowano dnia 30 sierpnia (prawie 10 tys. razy). Wtedy, w wyniku ataków ukraińskich sił zbrojnych na mosty nad Dnieprem, armia rosyjska została odcięta od dostaw z okupowanego Krymu.

Wzmianki o Charkowie pojawiły się w Internecie ze wzmożoną siłą 11 września (niemal 20 tys. wzmianek). W tym dniu podano, że siły ukraińskie zbliżają się do granicy z Rosją w obwodzie charkowskim. Rozpoczeły się rozmowy o tym, że kontrofensywa w tym kierunku została przeprowadzona z dużym sukcesem.

kontrofensywa ukrainy aktywnosc dyskusji

Kontrofensywa Ukrainy – najaktywniejsze miejsca dyskusji

Temat, jakim jest kontrofensywa Ukrainy, pojawiał się najczęściej na Facebooku. To w tym miejscu dyskusja przebiegała najaktywniej. Największą liczbę interkacji zebrały: portal OKO.press (prawie 10,5 tys.), Radio ZET (7 863) oraz Gazeta Wyborcza (7 792). Najwięcej komentarzy pojawiło się na facebookowej stronie Radia ZET (869), najwięcej reakcji na stronie OKO.press (niemal 10 tys.), a najwięcej udostępnień miał blog Mateusza Ducha (452). kontrofensywa ukrainy miejsca dyskusji

Kontrofensywa Ukrainy – najaktywniejsze konteksty dyskusji

Najaktywniejsze konteksty dyskusji dotyczące badanego tematu to: „ukraińska kontrofensywa”, „siła zbrojna Ukrainy”, „obwód charkowski”, „ruski tank”, „linia frontu”, „czas kontrofensywy” czy „nowoczesne uzbrojenie”.

Z poniższej grafiki można wywnioskować, że internauci chcieli wiedzieć jak najwięcej o działaniach, jakie odbywają się podczas kontrofensywy Ukraińców. Byli żywo zainteresowani siłami zbrojnymi tego państwa oraz tym, co dzieje się podczas kontrataku w obrębie obwodu charkowskiego.

kontrofensywa ukrainy konteksty dyskusji