Czy grozi nam blackout? Zamieszanie wokół elektrowni w Jaworznie widziane oczami internautów

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Głośna w ostatnich dniach sprawa elektrowni w Jaworznie, a konkretnie problemów związanych z najnowszym w Polsce blokiem opalanym węglem kamiennym, powoduje, że Polacy otwarcie pytają: czy w Polsce zabraknie prądu? Flagowa inwestycja Tauronu, która pochłonęła ponad 6 mld zł, miała być filarem bezpieczeństwa energetycznego kraju. Co na ten temat mówią internauci? Analitycy IBiMS postanowili bliżej przyjrzeć się tematowi, zwracając uwagę na nastroje internautów.

Elektrownia w Jaworznie – energetyczny spokój dla kraju?

Najnowsza inwestycja w Jaworznie, czyli blok o mocy 910 MW, miała zapewnić Polsce energetyczny spokój. W ostatnim czasie można jednak odnieść wrażenie, że przedsięwzięcie, które kosztowało ponad 6 mld zł, wcale takiego poczucia nie daje, co widać wyraźnie w komentarzach i opiniach internautów. Nowy blok opalany węglem kamiennym, który został uruchomiony w połowie listopada 2020 r., znów nie wytwarza energii.

To nie pierwsze czarne chmury nad inwestycją. Pół roku po oddaniu jej do użytku blok uległ awarii i była niesprawny aż do kwietnia 2022 r. Zbiegło się to z awariami i planowanymi remontami innych bloków. Był to pierwszy sygnał ostrzegawczy, bowiem już wtedy bezpieczny poziom dostępnych rezerw mocy był zagrożony.

Tym razem najnowszy blok w Jaworznie, który jest największą jednostką wytwórczą w naszym kraju, znów nie wytwarza energii. Powód? „Remont awaryjny” związany z naprawą odżużlacza, który zaczął się 6 sierpnia (sobota) i miał potrwać do 10 sierpnia (środa) do godziny 22:00. Termin ten wiele razy przedłużano. Nowy blok w Elektrowni Jaworzno nie będzie produkował energii do 13 sierpnia do północy. Czy będzie to jednak ostateczny termin przywrócenia go do pracy?

Awantura o blok z dymisją w tle

Główny wykonawca bloku – Rafako – ostrzegał już wcześniej o problemie z dostawami węgla odpowiedniej jakości, co może prowadzić do awarii bloku. Tauron dementował jednak te doniesienia. We wtorek (9 sierpnia) Sebastian Gola, prezes spółki zależnej Tauronu zarządzającej nowym blokiem Elektrowni Jaworzno, stracił obejmowane przez siebie stanowisko.

Funkcję tę przejął Paweł Szczeszek, który od kwietnia 2022 r. kieruje Tauronem. Sebastian Gola rozstał się również z funkcją prezesa zależnego Tauronu Wytwarzanie, który zarządza pozostałymi elektrowniami katowickiej grupy. Paweł Szczeszek, czyli nowy zarządzający blokiem w Jaworznie zapewnił, że blok posiada odpowiednie zapasy węgla, a trwający „remont awaryjny” nie jest awarią, ponieważ znajduje się on jeszcze w trakcie ruchu regulacyjnego. Okres przejściowy dla bloku w Jaworznie zaplanowano na 30 października 2022 r. Co to oznacza? Możliwość występowania nieplanowanych wyłączeń jednostki w celu usunięcia pojawiających się usterek.

Czy w Polsce zabraknie prądu? Czy grozi nam blackout?

W kontekście całej sprawy nasuwa się pytanie, które – jak widać choćby w danych z Google Trends – zadają sobie Polacy. Czy grożą nam przerwy w dostawach prądu? Czy polski system energetyczny poradzi sobie bez jednej z największych jednostek wytwórczych w naszym kraju? Czy bezpieczeństwo dostaw energii w Polsce jest zagrożone? Doniesienia medialne powodują, że energetyka wchodzi w czas sporych turbulencji.

To, co widać w danych z sieci, to strach przed brakiem węgla na polskim rynku oraz konieczność oszczędzania paliwa na nadchodzącą zimę. To, co będzie się działo na rynku energii w najbliższych miesiącach jest w oczach Polaków wielką niewiadomą. Obecne problemy z dostępnością węgla mogą się bowiem przeciągnąć, a jesień ma być trudna nie tylko jeśli chodzi o kwestie energetyczne.

Dyskusja w sieci – podsumowanie

W badanym okresie na temat elektrowni w Jaworznie prowadzono dość intensywne dyskusje. Z analizy wynika, że na Facebooku, Twitterze oraz na portalach internetowych zarówno wzmianek, jak i interakcji było najwięcej. Łącznie na ten temat pojawiło się 13 189 wzmianek w sieci, miał on 14 mln łącznego zasięgu i zebrał 58 918 interakcji. Jak widać, na samym Facebooku i Twitterze suma interakcji oraz wzmianek była na podobnym poziomie. Biorąc pod uwagę portale redakcyjne, to opublikowano na nich łącznie 390 artykułów.

Patrząc na interakcje, jakie pojawiły się na Facebooku, najwięcej było polubień (21 789). Temat był też licznie komentowany i zebrał 4 597 komentarzy na tym portalu. Twitter nie pozostał daleko, jeśli chodzi o polubienia. Zebrał ich aż 21 658. Na YouTube oraz na blogach i forach temat elektrowni zbytnio się nie rozniósł.

elektrownia w Jaworznie 1

Biorąc pod uwagę zasięg, to największy był on dnia 5 sierpnia (ok. 4 mln), kiedy to na jaw wypłynęła informacja, że jednej z największych w Polsce elektrowni może grozić awaria z powodu braku odpowiedniej jakości węgla. W tym czasie wzmogło się zainteresowanie tym tematem wśród internautów.

W kolejnych dniach sprawa ucichła i powróciła 8 sierpnia. Wtedy ponownie wzrósł zasięg, osiągając wartości od 3 do ponad 3,5 mln (w dniach od 8 do 10 sierpnia). W tym czasie znacznemu podwyższeniu uległy również wzmianki o elektrowni w Jaworznie pojawiające się w sieci. Dnia 9 sierpnia było ich ponad 5 tys. Powód – dymisja Sebastiana Goli, prezesa spółki zależnej Tauronu zarządzającej Elektrownią Nowe Jaworzno.elektrownia w Jaworznie 2Najaktywniejszymi miejscami dyskusji na temat elektrowni w Jaworznie, biorąc pod uwagę kanały Facebook i Twitter, były profile WiadomościBliskoCiebie24 (Twitter), Łukasz Bok (Twitter) oraz Zła Ambasada (Facebook). Zebrały one kolejno: 3 970, 2 766 i 2 295 interakcji. Bardzo udzielano się również na profilu Chińskie Radio Międzynarodowe (Facebook), który zebrał 1 416 interakcji.

elektrownia w Jaworznie 3Najczęściej pojawiającymi się wątkami i kontekstami w dyskusji w sieci o elektrowni w Jaworznie były: „konferencja posłów” i „konferencja posła Sowy” (posłowie PO zorganizowali konferencję ws. problemów w elektrowni w Jaworznie, podczas której doszło do awantury); „prezes grupy”, „zatrzymanie bloku” (informacje o problemach z nową inwestycją), „Nowe Jaworzno”, „Jaworzno II” czy „polska energetyka”. Inne kluczowe to również: „niemiecka wojna informacyjna”, „pożar taśmociągu” czy „plac serwisowy” (dziennikarze twierdzili, że brakuje węgla do zasilania bloku w elektrowni. Zdaniem spółki Tauron składowisko, które pokazywał Onet, było w rzeczywistości placem serwisowym).elektrownia w Jaworznie 4Jakie nastroje panowały wokół tematu zawieszenia pracy bloku w Jaworznie oraz dymisji prezesa Goli? W okresie od 4 do 10 sierpnia dominowały negatywne emocje. W dniach 5, 7 oraz 10 sierpnia ich natężenie wahało się w granicach 30 proc. Natężenie nastrojów pozytywnych było na poziomie około 25 proc., aby nieco spaść dnia 9 sierpnia (do 20 proc.). W badanym okresie pobudzenie emocjonalne wokół tego tematu utrzymywało się na wysokim poziomie, osiągając 50 i nieco ponad 50 proc. Za emocjonalne pobudzenie internautów odpowiedzialne były nastroje negatywne.

elektrownia w Jaworznie 5