Starcie tuzów geopolityki i wojskowości – Jacek Bartosiak kontra Jarosław Wolski

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Wojna w Ukrainie to temat absolutnie rekordowy pod względem ruchu medialnego w polskojęzycznym Internecie… I trudno się temu dziwić – wojna za wschodnią granicą, która przyniosła diametralną zmianę sytuacji bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej silnie oddziałuje na wyobraźnię opinii publicznej. W trudnych czasach internauci poszukują wiedzy – niekwestionowanymi liderami popularności w tym zakresie są Jacek Bartosiak i Jarosław Wolski – dwóch ścierających się ekspertów. Jak kształtowała się dynamika dyskusji na ich temat?

Sumaryczne rezultaty badanego dyskursu

Ogromna popularność wszystkich treści związanych z wojną w Ukrainie ma niebagatelny wpływ także na zainteresowanie dwójką badanych ekspertów – temat ten bije rekordy popularności, siłą rzeczy więc uwagę przykuwają nazwiska, które mają swój udział w wyjaśnianiu szerokich i skomplikowanych zagadnień, znajdujących się na styku światów geopolityki, strategii i wojskowości.

YouTube absolutnie dominował pod względem liczby generowanych interakcji. Okoliczność ta wynika z kilku względów… Po pierwsze – każdy z ekspertów wielokrotnie otrzymywał szanse na wypowiedzenie się odnośnie bieżącej sytuacji na wielu różnych kanałach (warto zauważyć przy tym, że wysokie rezultaty osiągała „Historia realna” Piotra Zychowicza, który zresztą wielokrotnie gościł w swoim programie zarówno Jacka Bartosiaka, jak i Jarosława Wolskiego). Po drugie – posiadają oni własne kanały – w przypadku Bartosiaka jest to kanał kolektywu Strategy&Future (rozpoznawalnego dzięki projektowi Armii Nowego Wzoru), Wolski natomiast prowadzi autonomiczną ekspansję dzięki kanałowi „WoW – Wolski o Wojnie”.

W naszym badaniu ujęliśmy okres od 1 lutego do 5 czerwca 2022 r.

Dynamika dyskusji z pogranicza geopolityki, strategii i wojskowości

Od momentu rozpoczęcia działań wojennych na terytorium Ukrainy, tematy związane z rozgrywkami mocarstw oraz sztuką wojenną generują ogromne natężenie zainteresowania w sieci. Według zgromadzonych danych, zarówno Jacek Bartosiak, jak i Jarosław Wolski wykazywali się ponadprzeciętną aktywnością w kontekście udzielania wypowiedzi medialnych – obaj analitycy regularnie zamieszczają treści w swoich kanałach social media, a także występują w uznanych źródłach medialnych.

Jednocześnie od jakiegoś czasu, głównie na Twitterze, narastała narracja o konflikcie ścierających się ze sobą tytanów. Na kanwie tych nastrojów, Krzysztof Stanowski zaproponował zorganizowanie debaty, która pozwoliłaby na przeniesienie tego sporu na wyższy poziom. Kontekst ten spotkał się ze znacznym zainteresowaniem internautów, czemu trudno się dziwić – już od jakiegoś czasu Kanał Sportowy kojarzony jest m.in. z wyważonymi, spokojnymi i treściwymi dyskusjami, nie tylko ze świata sportu.

Bartosiak kontra Wolski – co wynika z danych?

Z zestawienia aktywności dyskusji dla poszczególnych analityków wynika, że Jacek Bartosiak cieszył się popularnością jeszcze przed datą graniczną, za którą na potrzeby tych rozważań możemy uznać 24 lutego – dzień rozpoczęcia inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę.

Jednocześnie rzuca się w oczy fakt, że na początku marca zainteresowanie osobą Jarosława Wolskiego znacząco wzrosło i od tego momentu, właściwie przez cały badany okres, zyskiwał on nieco większą popularność niż szef Strategy & Future. Warto zauważyć też, że od połowy marca krzywa zainteresowania każdym z analityków kształtuje się w bardzo podobny sposób.

Gdzie widoczne było największe natężenie ruchu?

Opisywane dyskusje zdominowane zostały przez platformy społecznościowe – w czołówce zestawienia znalazła się trójca absolutnych gigantów – Twitter, YouTube i Facebook. Co ciekawe, polski portal mikroblogowy Wykop.pl uplasował się w tym zestawieniu zaraz za Facebookiem, zyskując rezultaty na bardzo zbliżonym poziomie.

Oprócz tego odnotowano podwyższoną aktywność portali informacyjnych – zarówno źródeł o dość ogólnej charakterystyce przekazu, o zasięgu ogólnokrajowym, jak i źródeł specjalistycznych – często widoczne były np. redakcje związane ze światem gospodarki i finansów.

Chmura kontekstów – najpopularniejsze tematy w dyskusjach

Biorąc pod lupę konteksty wypowiedzi najczęściej widoczne we wpisach internautów, odnotowaliśmy bardzo wysoki wpływ programu Piotra Zychowicza na rozpoznawalność obu ekspertów. Jarosław Wolski był częściej wzmiankowany niż Jacek Bartosiak, jednak wysoki poziom zainteresowania przykuwał też projekt Armii Nowego Wzoru, autorstwa Strategy&Future (np. w związku z opisaną w raporcie koncepcją lekkiej piechoty).

Dyskusja była dość jednotorowa i skupiała się przede wszystkim na bieżącej sytuacji na froncie – zarówno w nieco szerszym ujęciu politycznym (bardziej typowym dla Bartosiaka), jak i szczegółowej analizie rozwiązań technicznych obecnych na polu walki (w czym przoduje Wolski).

Zestawienie kanałów social media

W poniższym podsumowaniu zdecydowaliśmy się na umieszczenie kanałów YouTube związanych z ekspertami, a także ich profili na Twitterze. Jednocześnie pominęliśmy ich profile na Facebooku – w porównaniu do wymienionych wcześniej platform, które stały się głównymi mediami informującymi Polaków o sytuacji na froncie, ruch w obrębie fanpage’y uwzględnionych w naszym badaniu analityków kształtował się raczej mizernie.

Na swoich profilach TT, zarówno Jarosław Wolski, jak i Jacek Bartosiak wykazywali się bardzo wysokim poziomem aktywności. Jednocześnie to Jarosław Wolski generował wielokrotnie więcej interakcji. Na YouTube sytuacja wygląda bardzo podobnie w obu aspektach. Warto poruszyć także kwestię sumy osób obserwujących omawiane profile – w tym zakresie ponownie przewagę zyskiwał Wolski.

Podsumowanie danych i komentarz

Choć medialny staż Jarosława Wolskiego jest krótszy niż ma to miejsce w przypadku Jacka Bartosiaka, ekspert ten ze znaczną siłą włączył się do boju o popularność i uznanie wśród internautów. To co obecnie potęguje nastroje zainteresowanych, to przede wszystkim powracające od czasu do czasu treści związane z ewentualną debatą zwaśnionych ekspertów. Biorąc pod uwagę całokształt zgromadzonych danych oraz medialny potencjał całego wydarzenia (wszak zainteresowanie jego organizacją wyraził Krzysztof Stanowski), można określić, że byłby to naprawdę wyjątkowy pojedynek.

Co ważniejsze jednak, byłaby to pierwsza tak zaawansowana debata, poświęcona kluczowym kwestiom, jakimi są dziejowa strategia oraz potencjał obronny państwa polskiego, w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu geopolitycznym – wydarzenie iście bezprecedensowe.