Lubuscy posłowie na Facebooku – raport 6-12 stycznia 2021

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

Pod lupą IBIMS znaleźli się dziś posłowie z regionu lubuskiego. Jak radzą sobie na Facebooku? Zapraszamy do lektury naszego raportu! 

Raport został zbudowany na podstawie analizy danych ilościowych profili 12 kont posłów z Lubuskiego na portalu Facebook. Dane zostały pozyskane autorskimi narzędziami Instytutu w okresie 6-12.01.2021. 

Konfederacja na czele.

Od wielu lat siłą środowisk konfederackich jest internet. Wyraźnie widać to w Lubuskim, gdzie najefektywniejszym profilem poselskim na Facebooku jest profil Krystiana Kamińskiego, posła Konfederacji właśnie. Pod względem nawiązanych interakcji kilkukrotnie wyprzedził pozostałych posłów. Jemu również w badanym tygodniu przyrosło najwięcej fanów (+95). Droga umacniania swojej pozycji za pomocą mediów społecznościowych dla wielu polityków okazała się sukcesem. Poseł Kamiński zdaje się iść ich śladem. 

Jak sobie radzi Koalicja Obywatelska?

Rzetelnie swoją pracę wykonuje pani posłanka Krystyna Sibińska z Koalicji Obywatelskiej. Wysoka częstotliwość postów, dobry wskaźnik interakcji – utrzymanie tej aktywności z pewnością pomoże posłance Sibińskiejprzy ocenie przez wyborców. Pochwała należy się również Tomaszowi Aniśce – najaktywniejszemu na Facebooku lubuskiemu posłowi w badanym okresie. Dedykowane grafiki i specjalizacja w określonych tematach przynos rosnącą rozpoznawalność debiutującemu posłowi. Warto jeszcze by poseł Aniśko przyłożył większą wagę do zaangażowania swoich fanów w treści prezentowane na fanpage’u. Jedynie dwa posty wstawił lider lubuskiej Koalicji Obywatelskiej Waldemar Sługocki. Pozwoliło mu to osiągnąć 5 lokatę wśród posłów swego regionu, jednak od lidera chyba należy wymagać więcej. Tym bardziej, że poseł Sługocki niejednokrotnie udowodnił, że potrafi zaangażować się w komunikację przezsocial media. Pani posłanka Osos nie przekłada aktywności w social media na interakcje. Widać dobre chęci, brakuje jednak efektów. Istnieje wiele prostych narzędzi pozwalających na wzrost interakcji i zasięgów. Konto wtedy znacząco zwiększa swoją siłę oddziaływania, a o to przecież wszystkim parlamentarzystom. 

Lewica w górę.

Anna Kucharska-Dziedzic, posłanka Lewicy z Lubuskiego, konsekwentnie buduje swój profil na Facebooku. Komentuje publikacje prasowe, relacjonuje swoją pracę parlamentarną – robi to, co do niej należy. Włącza się w trend swoich kolegówsejmowych debiutantów z Lewicy, którzy znajdują się w czołówce najaktywniejszych profili w każdym regionie. Gorzej od pani posłanki wypadalider lewicy w regionie,poseł Bogusław Wantor. Zaledwie 3 posty, średnio angażujące użytkowników Facebooka – pan poseł powinien przyjrzeć się swojej social mediowej aktywności. 

Co się dzieje z PiS?

Słabo, źle lub bardzo źle wygląda sytuacja profili facebookowychparlamentarzystów PiS w regionie lubuskim. Poza posłem Jerzym Materną, który wstawił 7 niezbyt angażujących postów, żaden z pozostałych jego klubowych kolegów nie wrzucił więcej niż 1 post. Poseł Marek Ast i poseł Jacek Kurzępa po jednym poście, pani posłanka Elżbieta Płonka… zero. PiS oddaje lubuskiego Facebooka walkowerem? 

 

Dziękujemy za uwagę i zachęcamy do zapoznania się z innymi publikacjami IBIMS: 

Opolscy posłowie na Facebooku – raport 6-12 stycznia 2021Prezydenci miast wojewódzkich na Facebooku w 2020 rokuMiasta wojewódzkie na Facebooku w dobie epidemii. Jak sobie radzą?