Ranking prezydentów miast wojewódzkich na Facebooku – styczeń-maj 2022 r.

Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych

W najnowszym rankingu prezydentów miast wojewódzkich na Facebooku pochyliliśmy się nad nieco szerszym zakresem czasowym – dane poddane analizie pochodzą z okresu od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. Warto zapoznać się też z naszym rankingiem miast wojewódzkich.

Liderem interaktywności oraz przyrostu nowych fanów okazał się Rafał Trzaskowski. Jacek Sutryk opublikował najwięcej wpisów. Najmniej interakcji uzyskał Tadeusz Truskolaski. Jak wypadli pozostali? Odpowiedź poniżej.

Rafał Trzaskowski był liderem interaktywności, znacznie wyprzedzając swoich konkurentów. Na uwagę zasługuje tutaj jednak fakt zaangażowania prezydenta Warszawy w politykę krajową, co mogło znaleźć odbicie w prezentowanych rezultatach. Na podium znaleźli się także Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Sutryk (który jest jednocześnie liderem aktywności).

Ponadprzeciętne, choć widocznie niższe rezultaty uzyskali również Piotr Krzystek, Hanna Zdanowska i Jacek Jaśkowiak. Na dole tabeli znaleźli się natomiast Tadeusz Truskolaski i Jacek Wójcicki – tutaj niska interaktywność idzie w parze z niewielką liczbą publikacji własnych. Sytuacja nie wyglądała korzystnie również dla Piotra Grzymowciza, Janusza Kubickiego i Bogdana Wenty.

Warto zauważyć, że czołowe profile pod względem wzrostu liczby nowych fanów zaczęły wzrastać w podobnym okresie – pod koniec lutego. Z kolei Konrad Fijołek i Hanna Zdanowska notowali nieco bardziej stabilny wzrost.

Rafał Trzaskowski wyraźnie dominował w większości z badanych aspektów. W przypadku interaktywności jego komunikatów, przewaga ta była jednak najbardziej widoczna, na co wpływ może mieć też największa w zestawieniu liczba fanów profilu.

Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Sutryk przykuwali podobnej skali ruch w komentarzach, jednak wpisy prezydent Gdańska były znacznie częściej udostępniane, niż miało to miejsce w przypadku komunikacji prezydenta Wrocławia.

Ponadprzeciętną interaktywność osiągali też Piotr Krzystek, Hanna Zdanowska i Jacek Jaśkowiak.

 

W przypadku liczby publikacji własnych, przeciwników zdeklasował Jacek Sutryk. Wysoką aktywnością cechowali się też Aleksadra Dulkiewicz, Hanna Zdanowska, Arkadiusz Wiśniewski i Konrad Fijołek. Najmniej aktywni byli natomiast Jacek Wójcicki i Tadeusz Truskolaski, co znalazło odbicie również w pozostałych aspektach.

 

Rafał Trzaskowski osiągnął największy przyrost liczby nowych fanów w badanym okresie. Po piętach deptała mu jednak Aleksandra Dulkiewicz, co jest wartym odnotowania, szczególnie zważywszy na fakt, że prezydent Gdańska działa raczej lokalnie.

Dobre rezultaty osiągali też Piotr Krzystek i Konrad Fijołek, a o ponadprzeciętnym wzroście można mówić w kontekście Hanny Zdanowskiej, Jacka Jaśkowiaka, Jacka Majchrowskiego i Arkadiusza Wiśniewskiego.

Pod względem liczby publikacji, zestawienie najbardziej interaktywnych wpisów zdominował Rafał Trzaskowski – 13 na 15 postów ujętych w rankingu pochodziło z jego profilu. Pierwszą pozycję objął jednak komunikat Piotra Krzystka, prezentujący piękne kwiaty, kwitnące na pasmach zieleni Szczecina.

W zestawieniu znalazł się także post Aleksandry Dulkiewicz, przedstawiający słowa Lecha Wałęsy na temat sytuacji w Ukrainie.

W badanym przedziale czasowym dyskusje w obrębie profili zdominowane zostały przez temat wojny w Ukrainie, co nie stanowi zaskoczenia – destabilizacja sytuacji bezpieczeństwa w regionie stanowi temat numer jeden od początku rosyjskiej inwazji, a Polskie miasta organizowały liczne akcje pomocowe dla uciekających przed agresorem uchodźców.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat naszego badania, zachęcamy do skorzystania z jego wersji premium. Znajdują się tam informacje dot. sentymentu użytkowników do poszczególnych podmiotów, zasięgów postów i kanałów, wartości ekwiwalentu marketingowego oraz jakościową ocenę komunikacji dokonaną przez naszych analityków. Ranking obejmuje jedynie najpopularniejsze profile. Liczba monitorowanych profili może być większa niż w przedstawionym zestawieniu. W sprawie dostępu do części premium prosimy o kontakt na [email protected].