Rozpoczynamy cykl przyglądania się działalności w social media posłów IX kadencji. Regularnie będziemy badać i przedstawiać raporty dot. aktywności i efektywności parlamentarzystów ze wszystkich opcji politycznych zasiadających w Sejmie. Jako pierwsi na tapet trafiają posłowie z regionu opolskiego.
Raport został zbudowany na podstawie analizy danych ilościowych profili 12 kont posłów z Opolskiego na portalu Facebook. Dane zostały pozyskane autorskimi narzędziami Instytutu w okresie 6-12.01.2021.
Hegemon Kukiz i długo, długo nic.
Wyraźnym hegemonem, jeżeli chodzi o popularność, zasięgi i interakcje na Facebooku, ze wszystkich opolskich posłów jest Paweł Kukiz, który utrzymuje tę pozycję nieprzerwanie od 2015 roku i czasu głośnej kampanii prezydenckiej. 390 tysięcy polubień wciąż plasuje jego profil w gronie najważniejszych profili politycznych w Polsce. I mimo że Paweł Kukiz w samej polityce nie do końca ma pomysł na siebie i swoją działalność, potencjał jego mediów społecznościowych wciąż daje mu ważne narzędzie docierania z komunikatami do wyborców.
Kowalski i Zawisza – szerokie skrzydła Opola
I o ile Paweł Kukiz jest w dzisiejszej sytuacji politycznej pieśnią przeszłości, o tyle przyszłość jest tuż za jego plecami – niemalże remisowy wynik Janusza Kowalskiego z PiS (Solidarna Polska) i Marceliny Zawiszy z Lewicy to obraz dwóch coraz wyraźniejszych skrzydeł naszego politycznego spektrum. Dwie zupełnie różne wizje Polski, społeczeństwa i polityki oraz komunikaty adresowane do dwóch zamkniętych “baniek” informacyjnych. O ile minister Kowalski wciąż odnotowuje wyższe zasięgi, to pani posłanka Zawisza silnie umacnia swoją pozycję – 1400 nowych fanów w ciągu tygodnia robi wrażenie. Młodzi posłowie Lewicy bardzo mocno zaznaczają swoją pozycję w mediach społecznościowych, co w konsekwencji może dać im wysoki, a wciąż zdaje się nie doceniany w przestrzeni medialnej, bonus w wyborach 2023.
Koalicja Obywatelska – ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?
Dopiero na piątym miejscu znajdziemy pierwszego przedstawiciela Koalicji Obywatelskiej, Witolda Zembaczyńskiego. Posłowie KO wypadają zaskakująco słabo wobec kolegów z innych partii. W regionie, który jest jednym z bastionów PO, w którym Koalicja rządzi województwem, posłowie znajdują się w samym ogonie aktywności social media opolskich parlamentarzystów. Docenić należy aktywność posła Ryszarda Wilczyńskiego, jednak samo przebijanie komunikatów centralnych to za mało, by zbudować interakcje z wyborcami. Poseł Tomasz Kostuś wykazuje wolę tego, by rzetelnie budować społecznościową komunikację, choćby poprzez przygotowywanie dedykowanych grafik, brakuje mu jednak wyższej częstotliwości postowania. Przy wzroście aktywności statystyki powinny ulec poprawie. Wyłącznie jeden post przez tydzień wstawił poseł Rajmund Miller, najmniej ze wszystkich posłów. Nie sądzimy, by Pan Poseł nie miał nic więcej do przekazania swoim wyborcom. Warto częściej dzielić się swoimi myślami.
Kłopoty PiSu w PiSie
Aktywność Posła Kamila Bortniczuka znacząco zmalała ostatnimi czasy. Jedynie dwa posty w badanym okresie, mimo solidnego wskaźnika interakcji, wciąż dających mu 4 miejsce w rankingu opolskich posłów, jest ponad 4 razy mniejszy od ilości interakcji Janusza Kowalskiego. I jeżeli to nie jest po prostu chwilowy brak formy, Poseł Bortniczuk może zejść w cień swojego klubowego kolegi. Zastanawia też stosunkowo niska pozycja pani poseł Violetty Porowskiej, liderki PiS na Opolszczyźnie. Pani Poseł wyraźnie odstaje od koalicjantów z Solidarnej Polski i Porozumienia. Czy PiS chce im oddać pole na Opolu? Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do lektury kolejnych publikacji IBIMSu. Do tej pory pisaliśmy o: Prezydentach miast wojewódzkich na Facebooku (KILK)Facebookowych kontach miast wojewódzkich (KILK)